wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaProfilaktyka nadciśnienia tętniczego – tematem „Środy z Profilaktyką” NFZ

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego – tematem „Środy z Profilaktyką” NFZ

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego jest tematem kolejnej „Środy z Profilaktyką”, przypadającej 17 maja w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze.

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.

„Nadciśnienie tętnicze to cichy wróg Twojego zdrowia. Atakuje dyskretnie. Nieleczone może doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Przed jego konsekwencjami może uchronić Cię regularna diagnostyka” – wskazuje NFZ.

Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce nadciśnienie tętnicze ma 10 mln dorosłych Polaków. Narodowy Fundusz Zdrowia szczególnie zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia.

Nadciśnienie to trwałe podniesienie ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mm Hg. „Zwykle przez wiele lat nie powoduje objawów. Jeśli nie jest regularnie kontrolowane, zostaje wykryte dopiero wtedy, gdy pojawiają się powikłania” – zauważa NFZ.

Podaje, że objawy nadciśnienia mogą być niespecyficzne, m.in. są to: bóle, zawroty głowy, problemy ze snem, czasem bezsenność, uczucie zmęczenia, w tym łatwe męczenie się przy wysiłku, zaczerwienienie szyi i klatki piersiowej, kołatanie serca, ucisk w okolicy zamostkowej, duszność, nadmierna potliwość.

Wskazuje, że regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.

„Aby dobrze wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, przestrzegaj kilku zasad: 30 minut przed wykonaniem pomiaru nie pij kawy i nie pal tytoniu; odpocznij 5 minut przed pomiarem; najlepiej mierz ciśnienie rano, na czczo, przed przyjęciem leków; mierz ciśnienie w pozycji siedzącej, z opartymi plecami; opaskę ciśnieniomierza zakładaj na nagie ramię – około 1,5 cm powyżej zgięcia łokcia; oprzyj rękę na stole lub łóżku – pamiętaj, że powinna znajdować się na wysokości serca; mierz ciśnienie zawsze na tej samej ręce” – tłumaczy NFZ.

„Jeśli powtarzają się wartości ciśnienia powyżej 140/90 mm Hg, skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)” – apeluje NFZ.

Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to: niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone, nadmierne spożycie soli i alkoholu, otyłość, palenie papierosów, brak ruchu i ćwiczeń fizycznych, stres, czynniki genetyczne (dziedziczne).

Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko rozwoju: udaru mózgu, uszkodzeń naczyń siatkówki oka, uszkodzeń kłębuszków nerkowych, opuchnięcia kończyn, niewydolności nerek, niewydolności i zawału serca.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK), adresowanego do osób od 35. do 65. roku życia.

Zachęca też do pomiarów w tzw. Kiosku Profilaktycznym. W 16. oddziałach wojewódzkich NFZ funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Dorośli mogą wykonać w Kiosku Profilaktycznym bezpłatne pomiary, takie jak wzrost, masa i skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi, oraz określić wskaźnik BMI. Doradca przedstawi normy dla poszczególnych pomiarów, wskaże z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać oraz zapozna z ofertą bezpłatnych planów żywieniowych DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępnych na portalu www.diety.nfz.gov.pl.

„Skosztuj zdrowego planu żywieniowego DASH Nadciśnienie na portalu Diety NFZ, przyrządzonego przez NFZ według międzynarodowych standardów DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), która polega na: spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, ryb i owoców morza, produktów zbożowych pełnoziarnistych i nasion, redukcji spożycia czerwonego mięsa, słodyczy i napojów zawierających cukier, zmniejszeniu spożycia soli kuchennej” – zachęca NFZ. „Zadbaj również o aktywność fizyczną. Gotowe zestawy ćwiczeń, które wykonasz samodzielnie w domu, znajdziesz na kanale Akademia NFZ w serwisie YouTube” – dodaje.

Materiały edukacyjne, przygotowane przez ekspertów NFZ dotyczące profilaktyki nadciśnienia tętniczego, są do pobrania pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/aktualnosci/aktualnosci_oddzialow/szp_17.05._nadcisnienie_tetnicze_12.05.pdf

Na kanale YouTube Akademia NFZ można zobaczyć film, w którym można zobaczyć film jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi https://www.youtube.com/watch?v=NJi9OtbpbFg&t=2s oraz film, w którym o zapobieganiu i leczeniu choroby wieńcowej mówi kardiolog, lek. med. Edyta Anielską–Michalak z Oddziału Kardiologii Szpitala MSWiA w Białymstoku https://www.youtube.com/watch?v=degsJDXDsmU

W ramach cyklicznej akcji „Środa z Profilaktyką” Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się różnymi aspektami zdrowia.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow.

Danuta Starzyńska-Rosiecka/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -