sobota, 28 stycznia, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaProblem śniętych ryb w Odrze był sygnalizowany 31 lipca

Problem śniętych ryb w Odrze był sygnalizowany 31 lipca

Śnięte ryby w Odrze zaobserwowaliśmy 31 lipca podczas patrolu rzeki na odcinku Ratowice-Czernica – powiedział PAP Sławomir Kitlas prezes oddziału wrocławskiego Ratownictwa Wodnego Rzeczypospolitej – organizacji, która jako jedna z pierwszych nagłośniła sprawę martwych ryb w okolicach Wrocławia.

Śnięta ryba w Odrze w okolicy wsi Cigacice (woj. lubuskie), 11 sierpnia. Pierwsze informacje o masowym śnięciu ryb w Odrze zaczęły pojawiać się pod koniec lipca br. i dotyczyły woj. dolnośląskiego. Wędkarze mówią o katastrofie ekologicznej, która przetrzebi pogłowie ryb w tej rzece na wiele lat. Fot. PAP/Lech Muszyński

Prezes oddziału wrocławskiego Ratownictwa Wodnego Rzeczypospolitej w rozmowie z PAP powiedział, że członkowie stowarzyszenia patrolujący Odrę na odcinku Ratowice-Czernica zauważyli duże okazy śniętych ryb 31 lipca.

„Opublikowaliśmy post na naszym profilu z tą informacją; później zaczęły się tam pojawiać informacje od mieszkańców o chorujących psach i to był już efekt skażenia wody w rzece” – powiedział Kitlas.

Według jego relacji informacje o śniętych rybach miała wcześniej Państwowa Straż Rybacka, zawiadomione też zostały inne służby.

Kitlas wskazuje, że na dolnośląskim odcinku Odry nadal zalegają śnięte ryby. „Są w zakolach rzeki oraz w zbiornikach Bajkał czy Czernica” – mówił.

Ratownictwo Wodne Rzeczypospolitej to organizacja zrzeszająca ratowników wodnych. Prowadzi m.in. patrole społeczne na akwenach wodnych.

„Patrole prowadzone są kilka razy w miesiącu, w zależności od czasu wolnego naszych ratowników” – powiedział Kitlas.

Wrocławski oddział organizacji dysponuje dwoma łodziami motorowymi, a patrole prowadzone są w dwuosobowych zespołach. Bazy, z których są prowadzone patrole znajdują się na wrocławskich Osobowicach i w okolicach podwrocławskiej Czernicy. Organizacja współpracuje m.in. z WOPR-em.

Piotr Doczekalski/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -