wtorek, 3 sierpnia, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent zainaugurował działalność Biura Polityki Międzynarodowej

Prezydent zainaugurował działalność Biura Polityki Międzynarodowej

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował działalność Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP; szefem Biura został Krzysztof Szczerski. Mam nadzieję, że Biuro w sposób większy niż do tej pory pozwoli realizować działania prezydenta RP w zakresie polityki międzynarodowej – powiedział Andrzej Duda.

Warszawa, 15.04.2021. Prezydent RP Andrzej Duda (L) oraz mianowany na stanowisko szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP oraz na przewodniczącego Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski (P) podczas uroczystości powołania Biura Polityki Międzynarodowej, 15 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. (sko) PAP/Marcin Obara

W południe w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość inauguracji Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda na szefa Biura powołał prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego. Szczerski został również przewodniczącym powołanego Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że powołanie Biura „w sposób znacznie większy niż do tej pory ukaże i pozwoli realizować ten drugi z najważniejszych obszarów konstytucyjnych działania prezydenta RP, jakim – obok kwestii bezpieczeństwa państwa i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi – jest zagadnienie polityki międzynarodowej”.

Prezydent zaznaczył, że „konstytucja jasno stanowi”, że polska politykę zagraniczną prowadzi i sprawuje w zakresie ogólnym Rada Ministrów. „Stąd też cieszę się ogromnie, że jest dziś obecny z nami minister spraw zagranicznych pan profesor Zbigniew Rau” – dodał.

„Ale również chcę bardzo mocno podkreślić, że prezydent ma także i swoją rolę w zakresie jej realizacji jako reprezentant kraju na zewnątrz i najwyższy przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent wskazywał, że jego decyzja wynika z analizy, że potrzebne jest powołanie Biura w takim kształcie, „o szczególnie wzmocnionej strukturze i kompetencjach”.

„Przyjęliśmy taki niepisany podział ról z Radą Ministrów – początkowo z panią premier Beatą Szydło, później z panem premierem Morawieckim – (…) że w głównej mierze tymi sprawami europejskimi, (…) zajmuje się premier, natomiast kwestie związane z Sojuszem Północnoatlantyckim i naszą obecnością w ONZ to ta domena, w której w przeważającej mierze działa prezydent” – powiedział Andrzej Duda. „Rzeczywiście w tym zakresie funkcjonowaliśmy bardzo dobrze” – dodał. (PAP)

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
sdd/ godl/

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -