piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaGorący TematPrezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Akta związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec M. Wąsika i M. Kamińskiego wróciły z ministerstwa sprawiedliwości z opinią negatywną; procedura została dopełniona. Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie Kamiński i Wąsik są ułaskawieni – oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda (P), żona Mariusza Kamińskiego Barbara Kamińska (L) i żona Macieja Wąsika Romualda Wąsik (C) podczas oświadczenia, 23 stycznia, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Zaapelował też do ministra sprawiedliwości o natychmiastowe zwolnienie Kamińskiego i Wąsika.

Prezydent powiedział, że akta związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec Wąsika i Kamińskiego wróciły we wtorek z ministerstwa sprawiedliwości wraz z opinią prokuratora generalnego Adama Bodnara.

Dodał, że wróciły one z „opinią negatywną w przedmiocie ułaskawienia”. „Niemniej jednak ta opinia jest. Procedura została dopełniona. Chcę w związku z tym powiedzieć, że postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie Kamiński i Wąsik są ułaskawieni. Potwierdzam to z całą mocą” – podkreślił Duda.

„Apeluję do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego o natychmiastowe procedowanie w tej sprawie dalej, ponieważ w trybie natychmiastowym odsyłamy dokumenty do wykonania do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego” – dodał prezydent.

„Apeluję o natychmiastowe wykonanie postanowienia prezydenta RP i natychmiastowe w związku z tym zwolnienie obydwu panów ministrów z zakładu karnego, w szczególności ministra Mariusza Kamińskiego” – powiedział prezydent.

Prezydent dodał, że apeluje o uwolnienie Kamińskiego i Wąsika „ze względów humanitarnych, ludzkich i państwowych”.

Zaapelował także o „odrobinę przyzwoitości w kompromitującej sytuacji, w jakiej znajduje się polskie państwo”. „Kiedy ci, którzy realizują interesy tego państwa, walcząc z korupcją, znajdują się w więzieniu, podczas gdy ci wobec, których postawiono zarzuty korupcyjny, wędrują do Parlamentu Europejskiego na skutek decyzji ich kolegów z tej samej klasy politycznej” – podkreślił.

Ocenił, że „to po prostu jest kompromitacja”. „Mam nadzieję, że ta kompromitacja zostanie jak najszybciej usunięta, bo po prostu zwyczajnie wstyd. Apeluję do pana, panie ministrze jeszcze raz” – powiedział Duda zwracając się do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara.

Olga Łozińska. Katarzyna Krzykowska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -