niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaM. Mastalerek: w opinii prezydenta M. Kamiński i M. Wąsik są posłami

M. Mastalerek: w opinii prezydenta M. Kamiński i M. Wąsik są posłami

W opinii prezydenta Andrzeja Dudy, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są posłami – podkreślił w środę szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek w radiu RMF FM. „Postępowania marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wygaszeniem im mandatów doprowadzi do wielkiej awantury” – ocenił minister.

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Marcin Mastalerek. Fot. PAP/Archiwum Kalbar

We wtorek prezydent Andrzej Duda poinformował o wydaniu postanowienia o zastosowaniu prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy PiS we wtorek po godz. 21 opuścili zakłady karne w Radomiu i Przytułach Starych.

„W opinii prezydenta Andrzeja Dudy panowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są parlamentaryzmami, są posłami” – podkreślił Mastalerek. „Niestety postępowania marszałka Szymona Hołowni z wygaszeniem im mandatów doprowadzi do wielkiej awantury prędzej, czy później, dlatego że jedna strona nie będzie uznawała ich mandatów, a druga będzie uznawała” – podkreślił prezydencki minister.

Zapytany, czy Kamiński i Wąsik mogą kandydować do europarlamentu, szef gabinetu prezydenta powiedział, że „to decyzja parlamentarzystów , a także partii, która będzie ich wystawiać”. „Prezydent ułaskawił w ich taki sposób, że mają zatartą karę i mogą kandydować, gdzie tylko będą chcieli” – dodał.

Dopytywany – w kontekście doniesień „Gazety Wyborczej” – czy prezydent w ufa swojej ochronie, Mastalerek podkreślił, że „ufa w stu procentach”. Odnosząc się z kolei do artykułu, powiedział, że „jest pewnie poziom kłamstw i manipulacji, których przekraczać nie wolno”. „Mogę zapewnić, bo rozmawiałem wielokrotnie o tym z prezydentem, że jest zupełnie inaczej niż opisuje to +Gazeta Wyborcza+. Prezydent ufa swojej ochronie osobistej i nie ma żadnych pretensji do funkcjonariuszy (SOP)” – podkreślił.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności. 9 stycznia br. policja zatrzymała obu mężczyzn, później zostali oni osadzeni w zakładach karnych.

Anna Kruszyńska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -