poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent Ukrainy pyta dlaczego Rosja w dalszym ciągu pozostaje członkiem OBWE

Prezydent Ukrainy pyta dlaczego Rosja w dalszym ciągu pozostaje członkiem OBWE

Dlaczego Rosja, państwo terrorysta, nawet po dziewięciu miesiącach swoich ciągłych zbrodni, w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków waszego zgromadzenia – pytał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas inauguracji sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Warszawie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (na ekranie) podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Sejmie w Warszawie, 24 listopada. Fot. PAP/Albert Zawada

W czwartek rano w Warszawie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, podczas której 200 delegatów z 52 krajów będzie w Sejmie dyskutowało o wojnie w Ukrainie. Z uczestnikami sesji połączył się prezydent Zełenski.

Zwracał on uwagę, że różne międzynarodowe instytucje poszukują sposobów powstrzymania rosyjskiego terroru, tak, aby maksymalnie izolować Rosję, a także by znaleźć wyjście z kryzysów wywołanych przez ten kraj.

„Ale dlaczego wśród nich nie ma OBWE?. Dlaczego państwo terrorysta nawet po 9 miesiącach swoich ciągłych zbrodni w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków waszego zgromadzenia?” – pytał prezydent Ukrainy.

Jak dodał, gdyby nie decyzja Polski dotycząca odmowy wydania wiz dla rosyjskiej delegacji, to „przedstawiciele państwa terrorysty mogliby być dzisiaj wśród” uczestników odbywającej się w Warszawie sesji ZP OBWE. Członkostwo Rosji – stwierdził prezydent Ukrainy – „jest otwartym znęcaniem się nad wszystkimi zasadami na podstawie których powołano OBWE”.

Wyraził wdzięczność przedstawicielom polskiego Sejmu, rządu, prezydentowi za to, że delegacja rosyjska nie została wpuszczona do Polski na sesję ZP OBWE.

Rafał Białkowski/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -