poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent rozmawiał z premierem Japonii nt. bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej

Prezydent rozmawiał z premierem Japonii nt. bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej

Bezpieczeństwo, wojna w Ukrainie oraz współpraca gospodarcza i japońskie inwestycje w Polsce były tematami środowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Japonii Fumio Kishidą – poinformował prezydencki minister Marcin Przydacz.

Prezydent RP Andrzej Duda (L) i premier Japonii Fumio Kishida (P) podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 22 marca. Fot. PAP/Andrzej Lange

Powracający z Ukrainy premier Japonii Fumio Kishida składa w środę wizytę w Warszawie. Najpierw spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, następnie został przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej relacjonował na antenie TVP Info, że Duda z Kishidą rozmawiali na temat bezpieczeństwa i wojny w Ukrainie, a także o kwestiach dwustronnych: współpracy gospodarczej i japońskiej obecności inwestycyjnej w Polsce.

„To były bardzo dobre rozmowy z dobrym skutkiem dla Polski i dla bezpieczeństwa regionalnego” – powiedział Przydacz.

Prezydencki minister podkreślił, że zarówno Polska, jak i Japonia opowiadają się po stronie porządku światowego opartego na prawie międzynarodowym, które dziś łamie Władimir Putin. „To dość głośno wybrzmiało tutaj, w Pałacu Prezydenckim, dzisiaj podczas polsko-japońskich rozmów” – wskazał.

„Wszyscy chcemy przywrócenia porządku, stabilności, zakończenia wojny, ale ta wojna może się zakończyć tylko poprzez wycofanie się Rosji z tej agresywnej polityki. Polska to rozumie, jako sąsiad Ukrainy i Rosji. Japonia, na drugim końcu świata, na dalekim wschodzie, również doskonale to rozumie” – oświadczył Przydacz. Dodał, że Polska i Japonia są zjednoczone w działaniu na rzecz powstrzymywania i odstraszania Rosji.

Przydacz zwracał uwagę, że Japonia jest znaczącym aktorem na scenie międzynarodowej i członkiem G7, czyli nieformalnego forum skupiającego także Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Wielką Brytanię, USA i Unię Europejską. Jak mówił, zapowiedziany na maj szczyt G7 w Hiroszimie będzie poświęcony m.in. temu, jak dalej poprzez sankcje powstrzymywać Rosję.

Aleksandra Rebelińska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -