Nie wolno Rosji pozwolić wygrać tej wojny – oświadczył w sobotę prezydent Andrzej Duda, udając się do Szwajcarii na międzynarodową konferencję pokojową ws. Ukrainy. Jak dodał, konferencja ma pokazać krajom odległym od konfliktu skalę rosyjskiego zagrożenia.
Konferencja pokojowa ws. Ukrainy w Szwajcarii ma za zadanie pokazać partnerom odległym geograficznie skalę zagrożenia dla całego świata, jakie niesie rosyjska agresja wobec Ukrainy – oświadczył w sobotę przed odlotem na konferencję prezydent Andrzej Duda.
Jak przypomniał, w konferencji mają wziąć udział przedstawiciele ok. 100 państw i w jego ocenie spotkanie będzie dobrą okazją, by pokazać państwom odległym geograficznie, dla których rosyjska agresja jest czymś abstrakcyjnym i dalekim, że problem jest poważny i że stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla Europy, sąsiedztwa Ukrainy, ale i dla całego świata.
„Mam nadzieję, że ten przekaz uda się wyraźnie pokazać (…), przedstawiając sytuację w regionie. Gdzie dziś Białoruś z Rosją atakują hybrydowo Polskę, państwa Bałtyckie, (…) Finlandię za pomocą presji migracyjnej” – mówił Andrzej Duda. Chodzi o to, aby uzmysłowić partnerom skalę rosyjskiego działania, „pokrętne metody” Rosji i to, jak bardzo niebezpieczna jest ta agresja.
„Nie wolno Rosji pozwolić wygrać tej wojny. Rosyjski imperializm nie może zostać zaspokojony terytoriami Ukrainy” – podkreślił prezydent, dodając, że zatrzymanie rosyjskiej agresji i wzmocnienie bezpieczeństwa Polski to dziś najważniejsze cele polskiej polityki międzynarodowej.
Odnosząc się do przedstawionych przez prezydenta Rosji żądań pod adresem Ukrainy i koncepcji zakończenia wojny, Duda stwierdził, że były to „porażające żądania” i „niebotyczne roszczenia terytorialne”, ale Władimir Putin pokazał w ten sposób całej wspólnocie międzynarodowej „kwintesencję rosyjskiego brutalnego imperializmu”. Putin domaga się terenów, z których rosyjskie wojska zostały już przegnane – zauważył Duda. „Samo to będzie dowodem dla całego świata, jakie są prawdziwe zamiary. Że jest to brutalny atak na suwerenne, niepodległe państwo i niczym nie uzasadnione żądania terytorialne” – mówił Andrzej Duda.
„Rosja mówi: tak, dalej będziemy łamać prawo międzynarodowe, mamy w głębokim poważaniu cały porządek międzynarodowy” – dodał prezydent.
Wyraził nadzieję, że stanowi to wystarczający dowód dla państw wolnego świata, że należy wspierać Ukrainę.
„Rosyjski imperializm musi zostać skarcony. Temu smokowi musi zostać łeb odcięty i to się musi stać dzięki twardej postawie wolnego świata i o to właśnie się staramy dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej” – zaznaczył prezydent.
Wyjaśnił, że wspólnota międzynarodowa nie składa się tylko z wielkich graczy, ale z wielu państw na różnych forach międzynarodowych. „Proszę pamiętać o tym, że liczy się również głos światowej wspólnoty, liczy się także polityka, którą światowa wspólnota realizuje” – wskazał.
Prezydent zauważył, że Chiny nie będą uczestniczyć w nadchodzącym szczycie, ale „na pewno będą bardzo uważnie obserwowały i bardzo uważnie słuchały tego, co mamy do powiedzenia”. „Wkrótce udam się z moją oficjalną wizytą do Chin i m.in. będę rozmawiać z prezydentem Xi Jinpingiem” – dodał.
Prezydent powiedział, że z Chinami trzeba rozmawiać na temat wojny w Ukrainie. „Szkoda, że nie biorą udziału, ale ta konferencja, można tak powiedzieć, stanowi swoisty pomost do tego, żeby właśnie prowadzić rozmowy z chińskim przywódcą na temat, jak złagodzić wojnę na Ukrainie” – stwierdził.
Duda zauważył, że wojna jest również niekorzystna dla interesów gospodarczych Chin w Europie, gdyż „Chiny chcą mieć swobodę w dostarczaniu tutaj ich towarów, a wiedzą bardzo, jak niestabilne dzisiaj są drogi morskie”. „Gdyby to nie było ważne, to przewodniczący Xi Jinping nie rozmawiałby na ten temat z innymi przywódcami, tak jak rozmawiał ze mną kilkukrotnie w sposób tak zdecydowany” – dodał.
„Możemy być dla Chin bramą do Europy i to my możemy współuczestniczyć w tych zyskach, które Chiny będą osiągały poprzez eksport swoich towarów do krajów Unii Europejskiej” – zaznaczył prezydent. Dodał, że możemy być swoistym hubem dla Chin.
Zorganizowany z inicjatywy Ukrainy i Szwajcarii w Buergenstocku niedaleko Lucerny szczyt pokojowy odbędzie się w sobotę i niedzielę. Udział w nim ma wziąć ok. stu państw i organizacji międzynarodowych.
mml/wkr/pad/PAP