piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaGorący TematPrezydent na szczycie B9: musimy mocniej wspierać Ukrainę

Prezydent na szczycie B9: musimy mocniej wspierać Ukrainę

Za wojnę na Ukrainie odpowiedzialna jest tylko putinowska Rosja; nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku, musimy mocniej wspierać Ukrainę, szczególnie poprzez dostawy uzbrojenia – powiedział na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas ceremonii przywitania głów państw przed rozpoczęciem Nadzwyczajnego Szczytu Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO, 25 lutego w Warszawie. Fot. PAP/Andrzej Lange

W piątek w Warszawie odbywa się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej należących do NATO. Tematem spotkania jest rosyjska agresja na Ukrainę oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy.

„Wczoraj nad Europę powróciły demony wielkiej wojny, niewidziane od 1945 roku. Za obrazy wojny, które docierają do nas z Ukrainy odpowiedzialny jest jeden i tylko jeden kraj: jest nim putinowska Rosja” – powiedział prezydent inaugurując obrady Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Duda przyznał, że w Europie zdążyliśmy już zapomnieć, czym jest wojna. „Niestety, spokojny sen bogatych Europejczyków i przyzwolenie na ciągłe dozbrajanie się Rosji, głównie ze środków pozyskanych ze sprzedaży ropy i gazu na europejskie rynki, doprowadziły do sytuacji, w której wczoraj obudziliśmy się w całkiem nowej rzeczywistości” – mówił.

„Spotykając się dzisiaj w gronie państw wschodniej flanki NATO nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku. Musimy przejść do konkretnych czynów” – oświadczył prezydent.

Prezydent podkreślił, że w wojnie na Ukrainie stawką jest cały system bezpieczeństwa euroatlantyckiego i że zgadza się z apelem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział: „jeśli dziś nam nie pomożecie, jutro do waszych drzwi zapuka wojna”.

Duda mówił, że kraje naszego regionu powinny rozumieć te słowa jak nikt inny, ponieważ duża część XX wieku w naszej części Europy przebiegła w cieniu rosyjskiej dominacji.

„Doskonale wiemy w jakich kategoriach rozumują rosyjskie elity polityczne. Rozumieją wyłącznie język siły, tak funkcjonowała Rosja carska, potem komunistyczna a dziś putinowska. Nastał czas, by solidarnie przemówić do Rosjan tym samym językiem” – powiedział. „Odpowiedź Zachodu musi być stanowcza, jednolita, i realizowana wspólnie przez całą wspólnotę północnoatlantycką. Musimy mocniej wspierać Ukrainę, szczególnie poprzez dostawy uzbrojenia” – podkreślił Andrzej Duda.

Obecna na szczycie B9 szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że kraje Bukaresztańskiej Dziewiątki przed dziesięcioleciami zerwały kajdany sowieckiej okupacji i znają trudy walki o wolność i suwerenność. „Dziś jesteśmy zdeterminowani bardziej niż kiedykolwiek, by pociągnąć Kreml do odpowiedzialności za jego barbarzyńskie działania i wesprzeć naród ukraiński w każdy możliwy sposób” – napisała. „Wszyscy stoimy za Ukrainą” – zadeklarowała.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Aleksandra Rebelińska, Wiktoria Nicałek/PAP 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -