poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaGorący TematPremier: Polska liderem pomocy dla Ukrainy

Premier: Polska liderem pomocy dla Ukrainy

Polska jest liderem pomocy humanitarnej dla Ukrainy, cała administracja rządowa jest nastawiona na jeden cel: pomoc obywatelom Ukrainy – napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Zapowiedział, że przekaże informacje komisarzowi UE ds. pomocy humanitarnej Janezowi Lenarciciowi.

Warszawa, 23.02.2022. Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, 23 bm. Konferencja dotyczyła zniesienia części obostrzeń covidowych. (mr) PAP/Marcin Obara

„Polska jest liderem pomocy humanitarnej dla Ukrainy, cała administracja rządowa jest nastawiona na jeden cel: pomoc obywatelom Ukrainy, którzy napływają do Polski. Za chwilę będę rozmawiał z komisarzem ds. pomocy humanitarnej Janezem Lenarciciem. Przekażę mu wszystkie niezbędne informacje, które mamy, aby lepiej skoordynować działania” – poinformował w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w czwartek do Polski przybywają uchodźcy wojenni. Do niedzieli do Polski dotarło ponad 200 tys. osób, a jak informował szef KPRM Michał Dworczyk w poniedziałek, kolejne 250 tys. oczekuje na polsko-ukraińskiej granicy. „Do Polski wpuszczany jest praktycznie każdy, również ci, którzy nie mają dokumentów, procedury zostały uproszczone” – zaznaczył Dworczyk w poniedziałek w rozmowie z RMF FM.

W niedzielę rząd uruchomił stronę pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której koordynowana jest pomoc Ukraińcom. Dostępny jest tam formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Pod adresem można też znaleźć zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona także w języku ukraińskim. Koordynatorzy, w zależności od zidentyfikowanych potrzeb, skontaktują się z nadawcami.

Mikołaj Małecki/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -