Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Na 18. urodziny naszego syna planujemy z żoną sprezentować mu wymarzony motocykl. Chcielibyśmy w związku z tym zapytać, jakie są wymogi i zasady bezpieczeństwa prawa Florydy dotyczące prowadzenia motocykli?
Grzegorz z Sarasota, FL
Drogi Panie Grzegorzu
Kierowcy motocykli i motorowerów na Florydzie mają takie same prawa i obowiązki jak kierowcy innych pojazdów mechanicznych. Aby móc prowadzić motocykl lub motorower na drogach publicznych, ich kierowcy muszą spełniać następujące wymogi:
- Mieć ukończone 16 lat, a przed ukończeniem 18 lat – przed wydaniem prawa jazdy tylko na motocykl kierowcy motocykli muszą posiadać prawo jazdy przez co najmniej 12 miesięcy bez wyroków skazujących za wykroczenia drogowe.
- Kierowcy motocykli muszą ukończyć zatwierdzony przez Departament Bezpieczeństwa Drogowego i Pojazdów Silnikowych kurs bezpieczeństwa motocyklowego i uzyskać adnotację dotyczącą motocykla w swoim prawie jazdy lub licencji na motor.
- Kierowcy motorowerów muszą posiadać co najmniej prawo jazdy kategorii E.
- Kierowcy motocykli muszą nosić kask, chyba że ukończyli 21 lat oraz posiadają ubezpieczenie zapewniające co najmniej 10,000 USD świadczeń medycznych w przypadku obrażeń. Kierowcy motocykli i motorowerów nie muszą posiadać ubezpieczenia od obrażeń ciała (PIP). Niezależnie od tego wymogu zalecam zawsze zakładanie kasku oraz posiadanie odpowiednio wysokiego ubezpieczenia na pokrycie kosztów medycznych i innych szkód na wypadek kolizji. Wymagane przez stan Florydy minimum prawie nigdy nie wystarcza na pokrycie kosztów medycznych i szkód. Ponadto nigdy nie należy liczyć na to, że inny kierowca będzie miał odpowiednie ubezpieczenie, które zapłaci za Wasze szkody.
- Wszystkie motocykle i motorowery muszą być corocznie rejestrowane i posiadać odpowiednią tablicę rejestracyjną.
- Nie wolno jeździć po ścieżkach rowerowych lub chodnikach.
Aby pomóc kierowcom pojazdów mechanicznych uniknąć kolizji z motocyklem, Departament Bezpieczeństwa Drogowego i Pojazdów Silnikowych na Florydzie zaleca przestrzeganie następujących zasad bezpieczeństwa dla kierowców:
- Nigdy nie wolno dzielić pasa ruchu z motocyklem. Motocyklista ma prawo do całego pasa.
- Podczas prowadzenia pojazdu zwracaj szczególną uwagę na motocykle. Pamiętaj, że po wypadku z udziałem motocykla kierowcy drugiego pojazdu najczęściej mówią: „Nie widziałem go” lub „pojawił się z znikąd”. Zwiększona świadomość obecności motocykli zwiększy prawdopodobieństwo ich zobaczenia.
- Motocykle są często ukryte w martwych punktach lub zamaskowane przez obiekty lub warunki atmosferyczne (krzaki, płoty, mosty, słońce itp.).
- Trudno jest oszacować prędkość motocykli, ponieważ zajmują one mniejsze pole widzenia, co zaburza ocenę odległości. Może się wydawać, że są znacznie dalej niż są w rzeczywistości. Zawsze zakładaj, że motocykl jest bliżej niż się wydaje; jego szybkość i odległość jest trudna do oceny przez kierowców. Nie oczekuj, że motocyklista zawsze będzie w stanie się zatrzymać lub wymanewrować, aby uniknąć kolizji.
- Pamiętaj, że motocykliści często zwalniają, redukując biegi lub używając przepustnicy nie włączając w ten sposób światła hamowania.
- Zawsze zachowaj bezpieczną, zwiększoną odległość za motocyklem, a na skrzyżowaniach spodziewaj się, że motocyklista może zwolnić bez ostrzeżenia wizualnego.
- Nigdy nie podążaj zbyt blisko za motocyklem; pamiętaj, że motocykle mają zdolność zatrzymywania się szybciej niż inne pojazdy.
- Nigdy nie wyprzedzaj motocyklisty, który ma tylko kilka stóp wolnej przestrzeni. Siła podmuchu wiatru może spowodować utratę kontroli nad kierownicą.
- Gdy twój pojazd jest wyprzedzany przez motocykl, utrzymuj swój pas ruchu. Nie zwiększaj prędkości.
- Zachowaj ponadczterosekundową strefę buforową między sobą a motocyklistą i zwiększ odstęp w następujących warunkach: niesprzyjająca pogoda, porywisty wiatr, mokre lub oblodzone drogi, złe warunki drogowe, takie jak wyboje, drogi żwirowe i przejazdy kolejowe.
W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.