wtorek, 16 kwietnia, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Moja zmarła mama, obywatelka USA i Polski, zostawiła konto w banku amerykańskim. Ostatnim miejscem zamieszkania mamy w Stanach Zjednoczonych była Floryda. W chwili śmierci mama mieszkała w Polsce. Jestem jedyną spadkobierczynią i mam polski akt poświadczenia dziedziczenia oraz amerykański akt zgonu, wydany przez ambasadę USA w Polsce. Ponieważ w banku powiedziano mi, że muszę mieć nakaz sądu, by pieniądze z mamy konta zostały mi przekazane, mam pytanie: czy potrzebuję amerykańskiego prawnika, czy sama mogę listownie złożyć w sądzie dokumenty o uznanie mojego prawa do pieniędzy po mamie?

Małgorzata z Polski


Droga Pani Małgorzato

W większości przypadków prawo Florydy wymaga zatrudnienia prawnika do postępowania spadkowego. Aby móc Panią reprezentować na Florydzie, adwokat musi mieć uprawnienia do praktykowania prawa na Florydzie. Nie może to być zatem polski adwokat nieposiadający licencji na Florydzie. Zatrudnienie prawnika nie jest wymagane do niektórych postępowań spadkowych dotyczących mniejszych spadków, w tym do postępowania uproszczonego, tzw. „Summary Administration”, lub dyspozycji bez administracji spadku, tzw. „Disposition without Administration”. „Summary Administration”, czyli postępowanie uproszczone może mieć zastosowanie między innymi, gdy wartość całego majątku podlegającego zarządowi na Florydzie, pomniejszona o wartość mienia zwolnionego z roszczeń wierzycieli, nie przekracza 75,000 USD lub gdy zmarły nie żyje od ponad 2 lat. Również w przypadku, gdy zarządca spadku jest jedynym spadkobiercą zmarłego, prawo Florydy nie wymaga zatrudnienia adwokata do przeprowadzenia postępowania spadkowego. Ponieważ reguły i wymogi proceduralne dotyczące postępowania spadkowego na Florydzie są dość skomplikowane i jest wiele technicznych szczegółów, które muszą być dopełnione, aby z sukcesem przeprowadzić postępowanie spadkowe, większość osób niemających wiedzy i doświadczenia prawniczego wymaga pomocy adwokata spadkowego, gdyż może nie poradzić sobie na własną rękę. Sądy Florydy nie oferują adwokatów z urzędu ani pomocy urzędników sądowych do postępowań spadkowych i w większości przypadków nie ma też dostępnych w internecie gotowych formularzy internetowych przystosowanych do samoreprezentacji, umożliwiających łatwy proces sądowy. Wszystkie dokumenty przedłożone w sądzie amerykańskim muszą być przetłumaczone na język angielski, a niektóre dokumenty będą musiały być podpisane w obecności notariusza lub amerykańskiego konsula. Powinna Pani także zasięgnąć porady adwokata dotyczącej konieczności złożenia rozliczenia podatkowego spadku oraz ewentualnego obowiązku podatkowego. Podsumowując: zalecam zatem konsultację z doświadczonym adwokatem na Florydzie, który pomoże ustalić, jaki rodzaj postępowania spadkowego najlepiej wybrać i jakie kroki należy poczynić, aby jak najszybciej i najskuteczniej uzyskać dostęp do środków spadkowych. Aby umówić się na bezpłatną konsultację telefoniczną ze mną, może Pani wysłać email na agafloridalaw@gmail.com. W celu uzyskania więcej informacji na temat prawa spadkowego na Florydzie, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -