środa, 8 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyCo warto wiedzieć, planując remont domu przeznaczonego na sprzedaż

Co warto wiedzieć, planując remont domu przeznaczonego na sprzedaż

Planując kolejny remont domu, warto podejść do tego strategicznie i w pierwszej kolejności skoncentrować się nad tymi ulepszeniami, które podniosą wartość rynkową posiadłości. Przy najwyższej od 40 lat inflacji, sięgającej 9%, rosnących kosztach materiałów budowlanych i przy jednoczesnym skoku kosztów robocizny, koszt końcowy planowanego remontu może być zdecydowanie wyższy niż zakładał to pierwotny budżet. Warto również wziąć pod uwagę sposób finansowania: raty na kredyty remontowe nie należą do tanich. Wiedza, co obecnie jest szczególnie doceniane przez potencjalnych kupców, jest krytyczna przy podjęciu decyzji, co poprawić w pierwszej kolejności, a co można odłożyć na później.

Miejsce na pracę zdalną – domowe biuro

Najnowsze badania opinii publicznej wskazują, że dla kupujących ważniejsze jest posiadanie domu, który ma pokój czy miejsce na home office, niż sam stan gotowości tej posiadłości do zamieszkania („move-in ready”). Posiadanie miejsca na pracę z domu jest również bardziej doceniane niż sama wielkość („square footage”) takiego domu. Rzadkością również nie jest poszukiwanie domu, który może zagwarantować co najmniej dwa lub więcej miejsc na domowe biuro. Jak wynika z danych U.S Bureau of Labor & Statistics, 33% Amerykanów pracowało z domu w pierwszej fazie pandemii. Wskaźnik ten utrzymuje się na podobnym poziomie również i w trzecim roku pandemii. Idąc tym tropem, wygospodarowanie pokoju na pracę z domu czy przekształcenie poddasza lub piwnicy albo dobudowanie nowego pomieszczenia może okazać się bardzo trafną inwestycją. Dane z sondażu przeprowadzonego przez www.remodelreality.com nie tylko potwierdzają ten utrzymujący trend, ale również są szacunki, że posiadanie miejsca na pracę zdalną z domu może zwiększyć wartość posiadłości nawet o 10%.

Dużą popularnością cieszą się ponownie budowane w ogrodach i przy podjazdach tzn. ADU („accessory dwelling unit”), czyli małe domy na fundamentach, które potrafią dodać nawet 35% do wartości posiadłości (Homelight.com).

Otwarta przestrzeń

Zdecydowana większość kupujących szuka domów, które mają otwarte i przestronne pomieszczenia. Wysoko cenione są duże salony i jadalnie połączone z kuchnią. Warto jednak skonsultować decyzję o wyburzeniu ścian z profesjonalnym budowniczym, gdyż nie każdy styl domu może tolerować takie zmiany. Domy w stylu kolonialnym i tzw. „split entry” w większości przypadków strukturalnie nie nadają się na tego typu zmiany. Dużym zainteresowaniem fachowców i kupujących, którzy planują „przeróbkę” domu, cieszą się za to domy parterowe w typie rancza oraz tzw. „Cape”.

Wykończona piwnica

Wykończenie piwnicy (400 sqft – 1500 sqft) może potencjalnie zagwarantować aż 75% zwrotu na inwestycji (ROI – Return On Investment) – wg homeadvisor.com.

Zwrot inwestycji

Zastanawiając się nad tym, warto przybliżyć tutaj inne unowocześnienia czy prace remontowe nad domem, gdzie zwrot poniesionych kosztów jest najwyższy.

  1. Wymiana drzwi garażowych nie tylko znacznie podnosi wartość wizualną posiadłości („curb appeal”), ale daje możliwość niemal całkowitego zwrotu kosztów inwestycji, wskaźnik ROI tego projektu to aż 94%.
  2. Frontowa ścianka z kamieni („stone veneer”) nie jest tanim przedsięwzięciem. Efekt końcowy często budzi jednak podziw i uznanie. Dobrze dobrana kolorystyka i wzór podnoszą wartość domu w oczach potencjalnego kupca, a właściciel domu może cieszyć się 92% ROI.
  3. Nowa kuchnia – renowacja kuchni jest bardzo istotnym elementem przygotowania posiadłości na sprzedaż. Koszt renowacji jest często dość znaczny, jednak przynosi ona średnio 72% zwrotu na inwestycji (ROI).
  4. Odświeżenie elewacji – siding to jeden z pierwszych elementów, na który kupujący zwraca uwagę. Wyszorowanie winylowych desek czy niemalowanych drewnianych klepek może być tanim, jednak skutecznym sposobem na odświeżenie wizerunku domu. Czasami jednak potrzeba więcej uwagi i całkowitej wymiany obecnego okrycia zewnętrznych ścian. Koszty wymiany mogą się znacznie różnić – w zależności od wykorzystanego materiału i wielkości domu. ROI tego projektu to ok. 69%.
  5. Wymiana okien – posiadanie szczelnych i energooszczędnych okien jest krytyczne w ekonomicznym użytkowaniu posiadłości. Nowe, czy też nowsze okna, są bardzo wartościowym elementem w ocenie kupujących. Wymiana okien nie należy do tanich, gwarantuje jednak co najmniej 68% zwrotu na inwestycji.
  6. Nowe łazienki – to obok kuchni najważniejsze pomieszczenia w oczach kupujących. Budżet przeznaczony na łazienki czasami potrafi okazać się większy niż ten pierwotnie wyliczony – w starszych domach istnieje ryzyko wystąpienia ołowiu i azbestu, który musi być profesjonalnie usunięty. Nowe łazienki jednak znacznie podnoszą wartość domu oraz gwarantują 60% zwrot na inwestycji.

Przygotowując dom na sprzedaż warto również skoncentrować się na krzewach i drzewach otaczających posiadłość. Małym nakładem pracy i przy niewielkim koszcie można zwiększyć ogólną atrakcyjność i popularność domu.

Rynek nieruchomości jest bardzo wrażliwym organem reagującym niemal natychmiast na warunki ekonomiczne w kraju i w bezpośredniej okolicy. Warto jednak pamiętać, że kupno domu jest często dyktowane nie tylko twardymi przeliczeniami różnych wskaźników, ale jest to decyzja bardzo emocjonalna. Kiedy kupiec potrafi „poczuć się dobrze” w domu, podjęcie decyzji może być łatwiejsze.

Ania Kosiak Karam
781-708-2934
ania.karam@nemoves.com

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -