poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyOd nowego roku wzrosły ceny energii elektrycznej w CT. Co warto wiedzieć?

Od nowego roku wzrosły ceny energii elektrycznej w CT. Co warto wiedzieć?

Z energii elektrycznej korzystają prawie wszyscy. Prądu używamy do gotowania, ładowania naszych telefonów, laptopów, zasilania urządzeń medycznych, przenośnych grzejników, kosiarek czy zegarów (czasami po raz pierwszy zauważymy, że nie ma prądu, jak na piekarniku przestaje wyświetlać się godzina!).

Począwszy od stycznia, mieszkańcy Connecticut mogą spodziewać się niemal dwukrotnie wyższych rachunków za prąd, jednak władze stanu pracują nad wdrożeniem ulg mających pomóc najuboższym pokryć te koszty. Fot. Archiwum WEM

Współczesne życie zależy od elektryczności, a jej koszt wkrótce wzrośnie.

Od 1 stycznia dwie główne firmy dostarczające energię elektryczną w Connecticut podniosły swoje stawki. I jest to, niestety, spora podwyżka. Klienci indywidualni zobaczą prawie dwukrotnie większy rachunek niż płacą obecnie, jak zapowiada Connecticut Office of Consumer Counsel (OCC), który reprezentuje płatników.

Wyższe rachunki za energię elektryczną tej zimy są spowodowane kosztami dostaw, które opierają się na międzynarodowych warunkach rynkowych, których państwowi dostawcy nie kontrolują.

Przez długi czas ci z nas, którzy mieszkają w Connecticut, nie mieli wyboru, od kogo kupowali energię elektryczną. W zależności od tego, gdzie ktoś mieszkał, miał do wyboru Connecticut Light and Power (teraz Eversource) lub United Illuminating (UI).

Deregulacja rynku energii w Connecticut miała miejsce 16 lat temu, umożliwiając małym dostawcom energii elektrycznej wejście na rynek i konkurowanie z dwoma największymi firmami. Od tego czasu na rynek weszły dziesiątki alternatywnych (zewnętrznych) dostawców energii elektrycznej, którzy agresywnie sprzedają swoje usługi.

Obecnie od 80% do 90% klientów indywidualnych kupuje energię elektryczną za pośrednictwem standardowej oferty u dwóch głównych dostawców energii elektrycznej, podczas gdy pozostali klienci kupują ją za pośrednictwem dostawców zewnętrznych.

Przedstawiciele wielu z tych firm chodzą od drzwi do drzwi i często obiecują klientom, że są w stanie bardzo obniżyć ich rachunki za energię elektryczną. Jednak nigdy nie jest dobrym pomysłem kupowanie jakiejkolwiek usługi lub produktu od osób, które próbują sprzedać Ci coś przez telefon lub chodząc od drzwi do drzwi. Kiedy ktoś jest przyjazny i wydaje się, że mu na tobie zależy, łatwiej jest powiedzieć „tak”. Nie daj się złapać – im zależy tylko na sprzedaży swoich usług! Najlepiej powiedzieć, że niczego nie kupujesz bez przemyślenia zakupu i rozmowy z przyjaciółmi i rodziną. Poproś, aby wysłali ci ofertę pocztą, abyś mógł przeczytać szczegóły ich planu i wrócić do nich.

Ważne! Jeśli zarejestrujesz się u zewnętrznego dostawcy, prawo stanowe wymaga, aby zadzwonił do Ciebie w ciągu 3 dni w celu zweryfikowania zmiany w usłudze. W tym momencie możesz powiedzieć „nie”.

Istnieją dowody na to, że niektórzy z tych dostawców zewnętrznych agresywnie kierują reklamy do konsumentów nieanglojęzycznych i oferują oferty o charakterze tymczasowym – zmniejszając rachunek na miesiąc lub dwa, ale następnie zwiększając stawkę, aby czasami podwoić lub potroić to, co początkowo płaciłeś. Obserwuj uważnie i czytaj rachunki za energię elektryczną co miesiąc, jeśli zdecydujesz się na zakup od zewnętrznego dostawcy. Zobaczysz obiecany spadek w pierwszym miesięcznym cyklu rozliczeniowym lub dwóch (czasami nazywany „teaser rate”), ale obserwuj rachunki uważnie, aby zobaczyć, czy w kolejnych miesiącach stawki nie zostaną zwiększone.

Stan CT i dwaj główni dostawcy zamierzają opracować plan ulg w stawkach, aby pomóc klientom poradzić sobie z trudnościami finansowymi, jakie wzrost rachunków za energię będzie stwarzał.

Plan ulgi w stawkach jest według Marka Wolfe’a, dyrektora wykonawczego National Energy Assistance Directors Association „krokiem we właściwym kierunku”.

Ale przy cenach oleju opałowego zbliżających się do rekordowych poziomów i wzroście kosztów gazu ziemnego o około 28%, te dodatkowe płatności powinny być ściśle monitorowane przez stan Connecticut, aby upewnić się, że będą wystarczające do rozwiązania potencjalnych problemów społecznych, ponieważ dla wielu rodzin wysokie koszty ogrzewania zimą to duży problem – twierdzi Wolfe.

Bądź na bieżąco z informacjami o podwyżkach i ewentualnych ulgach wprowadzanych, aby pomóc rodzinom o niskich i średnich dochodach. A w międzyczasie rozważ sposoby oszczędzania energii elektrycznej i oszczędzania pieniędzy, w tym alternatywne źródła energii elektrycznej, takie jak panele słoneczne, na które można uzyskać ulgi podatkowe.

Więcej informacji znajdziesz tu:

Możesz również dowiedzieć się więcej, odwiedzając stronę www.EnergizeCT.com.

Aby uzyskać informacje na temat dostawców energii i sposobu składania skarg na nich, odwiedź: https://portal.ct.gov/PURA/Electric/Choose-a–Supplier—Information-for-Customers

Jak zawsze, decydując się na jakąś ofertę, porównaj ceny i warunki, zadawaj pytania i nie spiesz się z podjęciem decyzji. Przekaż to przyjaciołom i rodzinie. Bądź bezpieczny i trzymaj się ciepło tej zimy!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreach Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -