czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaPotrzebujesz kolonoskopii? Nie zwlekaj, to badanie może uratować życie!

Potrzebujesz kolonoskopii? Nie zwlekaj, to badanie może uratować życie!

Nagła śmierć aktorki Kirstie Alley była szokiem dla wielu w Hollywood i poza nim. Jeszcze bardziej szokujące było to, że jej rodzina ujawniła, że 71-latka zmarła w wyniku niedawnej diagnozy raka okrężnicy.

Dr Christine M. Bartus jest chirurgiem jelita grubego w The Hospital of Central Connecticut. Fot. The Hospital of Central Connecticut

Rak okrężnicy jest trzecim najczęściej występującym nowotworem w Stanach Zjednoczonych – mówi dr Christine M. Bartus, chirurg jelita grubego w The Hospital of Central Connecticut.

Czym jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego zazwyczaj zaczyna się jako polip w wewnętrznej wyściółce okrężnicy lub odbytnicy. Pozostawione same sobie, niektóre z tych polipów przekształcą się w raka okrężnicy lub odbytnicy.

Prawie połowa ludzi będzie miała polipa w okrężnicy w wieku 50 lat – wyjaśnia dr Bartus. – Historia rodziny, wiek, dieta, palenie tytoniu i otyłość są uważane za czynniki ryzyka raka jelita grubego. Jednak polipy mogą nadal tworzyć się bez żadnego z tych czynników ryzyka – dodaje.

Czy można wykryć raka jelita grubego?

Kolonoskopia jest jednym z niewielu badań przesiewowych, które mogą zapobiegać rakowi okrężnicy. Procedura pozwala lekarzom zlokalizować i usunąć polipy, zanim będą miały szansę stać się rakiem.

Po wczesnym wykryciu rak okrężnicy ma 90-procentowy wskaźnik przeżycia – mówi dr Bartus. – Śmiertelność z powodu tej choroby spada na przestrzeni lat, prawdopodobnie ze względu na poprawę badań przesiewowych i leczenia – podkreśla.

Dr Bartus wyjaśnia, że nowym zaleceniem dla osób ze średnim ryzykiem raka okrężnicy jest to, aby zacząć regularnie wykonywać kolonoskopię w wieku 45 lat. Każdy, kto musi ocenić swoje ryzyko, powinien omówić sprawę z lekarzem.

Jakie są objawy raka jelita grubego?

Podobnie jak inne rodzaje nowotworów, rak jelita grubego może nie wykazywać objawów na wczesnym etapie. Dr Bartus mówi, że objawy często związane z chorobą obejmują:

  • zmianę nawyków jelitowych, takie jak zaparcia i biegunka, która trwa dłużej niż kilka dni
  • utrata wagi
  • krwawienie z odbytu
  • krew w stolcu
  • skurcze lub ból brzucha
  • osłabienie lub zmęczenie

Chcesz zarezerwować kolonoskopię? Umów się na dziś, odwiedzając hartfordhealthcare.org/colonoscopy lub dzwoniąc pod numer 877.649.3301.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -