czwartek, 25 kwietnia, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Kilka dni temu byłem uczestnikiem wypadku samochodowego, ale z obawy przed wysokimi kosztami leczenia nie zgłosiłem się jeszcze do lekarza. Na początku byłem w szoku powypadkowym i oprócz kilku siniaków nic mi nie dolegało, ale po kilku dniach zacząłem odczuwać ostry ból w okolicy kręgosłupa. Myślę teraz o założeniu sprawy o odszkodowanie, ale nie stać mnie i nie mam czasu na długotrwałe leczenie. Czy mogę wystąpić o odszkodowanie nie podejmując leczenia? Co powinienem zrobić? Proszę o pomoc.

Michał z Miami, FL


Drogi Panie Michale

Jeżeli od wypadku upłynęło już kilka dni i odczuwa Pan bóle, to powinien Pan niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Niektóre obrażenia powypadkowe, w tym obrażenia wewnętrze, nie są widoczne od razu i mogą ujawnić się dopiero po pewnym czasie. Bez odpowiedniej diagnozy lekarskiej nie można stwierdzić, czy doznał Pan obrażeń i czy będzie Pan potrzebował długotrwałego leczenia, tak więc powinien Pan jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Jeżeli obawia się Pan wysokich kosztów leczenia, to może Pan zamiast na pogotowie udać się do kliniki prywatnej, tzw. „urgent care”, gdzie zapłaci Pan dużo mniej za wizytę. Jeżeli jednak lekarz w takiej klinice uzna, że sprawa jest poważna i pilna, konieczne może być zgłoszenie się na pogotowie. Część kosztów powypadkowej opieki medycznej do $10,000 pomoże pokryć Pana obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe, tzw. PIP, niezależnie od tego, z czyjej winy był wypadek. Jeżeli natomiast wypadek był z winy drugiej strony, to może Pan wystąpić o pokrycie kosztów medycznych w całości plus o odszkodowanie do sprawcy wypadku. Warunkiem ubiegania się o pokrycie kosztów medycznych i odszkodowanie powypadkowe jest niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza w terminie nie później niż 14 dni po wypadku. Jeżeli nie zgłosi się Pan do lekarza i nie rozpocznie leczenia w tym terminie, ubezpieczyciel może uznać, że nie został Pan poszkodowany i odmówić Panu wypłaty. Jeżeli jeszcze Pan tego nie zrobił, należy również niezwłocznie powiadomić swoje ubezpieczenie samochodowe o wypadku. Może Pan również poprosić o pomoc adwokata w celu sprawdzenia, czy i do jakiej kwoty był ubezpieczony drugi kierowca i wynegocjowania jak najkorzystniejszego odszkodowania. Jeżeli ma Pan raport policyjny, wymianę informacji uczestników wypadku oraz zdjęcia z miejsca wypadku, powinien Pan przekazać je adwokatowi wraz z kopiami dokumentacji medycznej oraz danymi swojego ubezpieczenia. Jeżeli lekarz zaleci Panu plan leczenia, to nie należy go przerywać lub ignorować z powodu braku czasu lub chwilowego lepszego samopoczucia. Może Pan również skorzystać z usług chiropraktyka lub fizjoterapeuty, który specjalizuje się w leczeniu powypadkowych obrażeń kręgosłupa. Generalnie, adwokaci zajmujący się sprawami odszkodowań za wypadki, w tym moja kancelaria, pracują wyłącznie na zasadzie prowizji od wygranej kwoty, co oznacza, że jeżeli adwokatowi nie uda się wynegocjować dla Pana odszkodowania, nie musi Pan płacić za jego pracę. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -