czwartek, 26 maja, 2022

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Chciałbym odnowić przedawniony od 10 lat paszport i powiedziano mi, że będę musiał w tym celu najpierw potwierdzić obywatelstwo polskie. Zgromadziłem już wszystkie potrzebne dokumenty, ale dowiedziałem się, że będzie do tych dokumentów dodatkowo potrzebna klauzula apostille. Co to jest klauzula apostille i dlaczego jest ona wymagana? Jak długo trwa załatwienie tej klauzuli i kto ją wydaje?

Józef z St. Petersburg, FL


Szanowny Panie Józefie

Klauzula apostille to międzynarodowa klauzula/certyfikacja używana powszechnie w krajach będących stronami Konwencji Haskiej z 1961 roku o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Celem tej klauzuli jest uwiarygodnienie podpisów urzędowych lub notarialnych i potwierdzenie autentyczności dokumentów urzędowych. Dokument opatrzony klauzulą apostille może być przedłożony właściwym władzom, urzędom i instytucjom innego państwa bez konieczności dodatkowej legalizacji. Do tej pory do konwencji haskiej przystąpiło ponad sto krajów, w tym Polska (od 2004 roku) i Stany Zjednoczone (od 1980 roku). W przypadku krajów, które nie są stroną konwencji haskiej, nie można posłużyć się klauzulą apostille i konieczne jest wówczas przeprowadzenie dodatkowej legalizacji dokumentu w kraju jego sporządzenia oraz w placówce dyplomatycznej lub konsularnej danego państwa, na terenie którego ma być użyty dokument. Generalnie, wszystkie dokumenty urzędowe i sądowe oraz dokumenty notarialne, które mają być użyte w innym kraju będącym stroną Konwencji Haskiej, wymagają nadania klauzuli apostille w celu potwierdzenia ich autentyczności i uprawnień notariusza. Certyfikację Apostille na Florydzie wydaje Departament Stanu Florydy. O klauzulę apostille na Florydzie można ubiegać się tylko dla dokumentów wydanych przez stan Floryda lub sporządzonych przez notariusza stanu Floryda. W Polsce klauzulę apostille nadaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Uzyskanie klauzuli apostille drogą listowną trwa obecnie do około miesiąca, natomiast jeżeli wystąpi się o nią osobiście w Departamencie Stanu to można ją uzyskać w tym samym dniu. Klauzula apostille wydawana jest tylko dla oryginalnych dokumentów lub niektórych poświadczonych urzędowo lub notarialnie kopii dokumentów prawnych. Należy pamiętać, że na Florydzie nie wszystkie kopie dokumentów mogą być poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza. Do takich dokumentów należą wyroki sądowe, akty urodzenia, małżeństwa, zgonu, dokumenty federalne, w tym certyfikat naturalizacji i inne dokumenty oficjalne, których certyfikowane kopie można uzyskać bezpośrednio z danego urzędu.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułWszystko o Medicare
Następny artykułSzokujące zmiany cen w Medicare

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -