niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaPracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z wizytą na Florydzie

Pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z wizytą na Florydzie

W niedzielę, 17 marca, Polskie Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater na Florydzie odwiedzili przedstawiciele Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Członkowie delegacji pod przewodnictwem dr. M. Dzieglewskiego wygłosili wykład pt. „Promocja kultury polskiej za granicą”.

Fot. Archiwum PC

Pracownicy uniwersyteccy przypomnieli, że celem promocji kultury polskiej jest podtrzymanie tożsamości i przekazanie kultury polskiej kolejnym pokoleniom imigrantów, jak również zaznajomienie Amerykanów z kulturą polską. Badania przeprowadzone przez nich pokazały, że trudnością w promocji kultury polskiej jest dostosowanie oferty kulturalnej do gustów Amerykanów, brak materiałów w języku angielskim, brak włączenia społeczności lokalnych (niekoniecznie polonijnych) w aktywność na tym polu oraz bariery finansowe, w tym niskie finansowanie z polskiego budżetu.

Wskazano na wiodącą rolę Instytutu Adama Mickiewicza w przydzielaniu wsparcia finansowego na promowanie kultury. Badania pokazały też konieczność stosowania technologii w promowaniu kultury – za przykład mogą służyć muzea wirtualne czy strony internetowe pokazujące związki między Polską a krajem odbioru. Wskazano na podstawie badań, że ważnym elementem promowania kultury są pikniki czy grille (polska kuchnia) i różne festiwale oraz odejście od promocji opartej tylko na tragicznej karcie historii Polski i wielkich postaciach, które jednak są nierozpoznawalne poza środowiskiem Polaków, na rzecz uniwersalnych treści, które zainteresują nową generację.

Prelegenci przedstawili osiągnięcia w promowaniu kultury polskiej w Wielkiej Brytanii poprzez Instytut Polski i Ambasadę RP w Londynie, choć oczywiście podkreślili, że jest duża różnica w podejściu do tematu między Wielką Brytanią a USA (wielkość kraju, odległość od Polski, inny przekrój pokoleniowy imigrantów itd.).

Prezes Polskiego Centrum Jola Zasadny przedstawiła gościom osoby z sali, które reprezentowały różne polonijne stowarzyszenia działające przy Centrum, jak również wspomniała o innych organizacjach polonijnych działających na Florydzie.

W Polskim Centrum dostępne jest opracowanie badań przeprowadzonych przez prelegentów z Krakowa pod tytułem „Praktyki podmiotów działających w kraju na rzecz promocji kultury polskiej za granicą”.

Ewa Mikuła
opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -