poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaDziałyKulturaPrace polskiego malarza atrakcją 60. La Biennale di Venezia

Prace polskiego malarza atrakcją 60. La Biennale di Venezia

„In the First Person” – to tytuł wystawy prac Andrzeja Wróblewskiego, jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, która będzie eksponowana na zbliżającym się 60. Biennale w Wenecji.

W Wenecji będzie można zobaczyć m.in. „Uwaga, nadchodzi! Nalot”, obraz Andrzeja Wróblewskiego z 1955 roku. Fot. starakcollection

Decyzją Adriano Pedrosa, kuratora La Biennale di Venezia 2024, indywidualna wystawa Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957) została włączona do oficjalnego programu towarzyszącego Biennale Arte 2024 „Stranieri Ovunque – Foreigners Everywhere” w Wenecji.Wystawa będzie przekrojową prezentacją najważniejszych wątków twórczości artysty.

Zmarły w wieku niespełna 30 lat Wróblewski pozostawił odważny i rewolucyjny dorobek, w tym ikoniczne dla polskiej sztuki współczesnej serie „Rozstrzelań”, „Szoferów” „Kolejek”, „Ukrzesłowionych”, „Nagrobków”. Na wystawie znajdą się dzieła z kolekcji Anny i Jerzego Staraków, innych kolekcji prywatnych oraz kolekcji muzeów narodowych w Polsce.

Łącznie ponad 60 dzieł.– Mamy nadzieję, że wystawa prezentowana w samym sercu Wenecji, odwiedzanym co roku przez blisko 30 milionów osób, otworzy nowe ścieżki dotarcia do tej niezwykłej twórczości. Geniusz artysty zasługuje na stałe miejsce w kanonie światowej sztuki drugiej połowy XX wieku – powiedziała Elżbieta Dzikowska, prezes Fundacji Rodziny Staraków.

Kuratorką wystawy jest Ania Muszyńska. Wystawa będzie prezentowana od 20 kwietnia do 24 listopada 2024 roku, w historycznych i prestiżowych przestrzeniach wystawienniczych Procuratie Vecchie na Placu Św. Marka.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -