piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaDziałySylwetkiPoznajemy świętego Jana Pawła II – literatura dla dużych i małych

Poznajemy świętego Jana Pawła II – literatura dla dużych i małych

Jan Paweł II był trzecim najdłużej urzędującym papieżem w historii, sprawował papiestwo od 16 października 1978 r. do 2 kwietnia 2005 roku. Warto pamiętać, że był pierwszym od ponad 450 lat papieżem spoza Włoch i pierwszym Polakiem, który pełnił tę funkcję. Był człowiekiem, który wywarł wpływ na historię Kościoła, Polski i całego świata. Inspirował i ujmował ludzkie serca, umiał obchodzić się z masowymi mediami, a jednocześnie pozostał człowiekiem głębokiej refleksji i cichej modlitwy. Pisał poważne traktaty filozoficzne, a jednocześnie słynął z poczucia humoru. O Janie Pawle II napisano wiele książek. Aby bliżej poznać tę wielką postać, ja wybrałam dwie z mojej domowej biblioteczki.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od czasów Hadriana VI. Fot. Vittoriano Rastelli/Corbis/Getty Images

„Autobiografa Jana Pawła II” jest to osobista opowieść Ojca Świętego Jana Pawła II o własnym życiu w opracowaniu Justyny Kiliańczyk-Zięby. Jest to ilustrowane i świetnie udokumentowane świadectwo życia wybitnej indywidualności, jednego z największych autorytetów naszych czasów, a jednocześnie przypowieść o ludzkim losie, jego nagłych przemianach, dramatycznych wypadkach i cudownych zrządzeniach Opatrzności, wierze i nadziei. Książka jedyna w swoim rodzaju, wzruszająca i fascynująca. Aby zachęcić do lektury, chciałam przybliżyć fragmenty tejże pozycji:

18 maja 1920 roku, o dziewiątej rano, nie było mnie jeszcze na tym świecie. Jak mi później powiedziano, urodziłem się między piątą a szóstą. Mniej więcej w tym samym czasie, po południu między piątą a szóstą, tyle że pięćdziesiąt osiem lat później, zostałem wybrany na papieża.

Kiedy byłem w gimnazjum… Adam S. Sapiecha, metropolita krakowski, wizytował naszą parafię w Wadowicach… Po moim przemówieniu zapytał katechetę, na jaki kierunek studiów wybieram się po maturze… „Idzie na polonistykę”. Na co arcybiskup miał odpowiedzieć: „Szkoda, że nie na teologię”.

Studia zostały przerwane na początku drugiego roku, wkrótce też zacząłem pracować w kamieniołomie… Przydzielono mnie do pomocy tzw. strzałowemu…, nieraz tak się do mnie odzywał: „Karolu, wy tobyście poszli na księdza. Dobrze byście śpiewali, bo macie ładny głos, i byłoby wam dobrze…”

Nie zapomnę słów, które w dniu 16 października 1978… wypowiedział do mnie Prymas Tysiąclecia w momencie, gdy zbliżała się decyzja konklawe: „Jeśli wybiorą, proszę nie odmawiać”. Bardzo mi wówczas pomógł. Mogłem odpowiedzieć na pytanie zadane mi po wyborze: „przyjmuję.”

Mam nadzieję, że zainteresowałam czytelników tą literaturą. To wzruszająca opowieść o życiu i poglądach św. Jana Pawła II autorstwa Kiljańczyk-Zięby, opowiedziana Jego własnymi słowami. Jest to ciekawa i ujmująca książka, dodam też, że nowa edycja zawiera prawie sto barwnych fotografii oraz unikalne czarno-białe zdjęcia archiwalne.

Dla dzieci i młodzieży chciałabym polecić książkę Joanny Krzyżanek pt. „O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską” Tym razem zapraszam młodego czytelnika w podróż z Janem Pawłem II śladami Jego pielgrzymek. Jest to pełna humoru i bogata w ilustracje książka, napisana prostym i zrozumiałym językiem. Można w niej znaleźć informacje o pielgrzymkach Jana Pawła II, w jaki sposób się do nich przygotowywał i w jakim celu wyruszał z Watykanu, w nieraz bardzo odległe i niebezpieczne miejsca. Całość ujęta jest w piękną formę dialogów pomiędzy sympatyczną, małą Julką a jej utalentowaną, mądrą ciocią.

Z tej pozycji dowiemy się na przykład że „Jan Paweł II był wytrwałym podróżnikiem i niestrudzonym pielgrzymem. Odbył aż 104 podróże zagraniczne. Papież prawie dwadzieścia dziewięć razy okrążył kulę ziemską. Trzykrotnie pokonał odległość między Ziemią a księżycem. Podczas podróży przebył milion siedemset tysięcy kilometrów. Odwiedził 132 kraje. Najczęściej jeździł do Polski, USA, Francji, Meksyku, Hiszpanii i Portugalii. Najdłuższą pielgrzymką Jana Pawła II była podróż na Daleki Wschód i do Oceanii. Trwała ona od 18 listopada do 1 grudnia 1986 roku. Papież przebył wtedy ponad 50 tysięcy kilometrów. Najkrótszą podróżą była pielgrzymka do San Marino, 28 sierpnia 1982 roku. Trwała ona zaledwie pięć godzin. Jan Paweł II spędził poza Włochami 588 dni, czyli ponad półtora roku. Jeśli doliczymy do tego dni, w których odwiedzał miasta, miasteczka i wsie na terenie Włoch, to okaże się, że poza Watykanem przebywał ponad dwa lata. Ojciec Święty jako biskup Rzymu troszczył się o swoich parafian. Odwiedził ponad 300 parafii w Rzymie – czyli prawie wszystkie. Podczas zagranicznych podróży Papież wygłosił ponad 24,000 przemówień.” Ta książka to istna kopalnia wiedzy o papieżu Polaku dla młodego pokolenia.

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

  • „Jan Paweł II Autobiografia”, Justyna Kiliańczyk-Zięba
  • „O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską”, Joanna Krzyżanek  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -