czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPonad 6,3 mln w pełni zaszczepionych Polaków

Ponad 6,3 mln w pełni zaszczepionych Polaków

W Polsce wykonano dotąd ponad 19,1 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest ponad 6,3 mln osób.

Szczepienia personelu medycznego na Covid-19 w miejskim szpitalu im. Karola Jonchera w Łodzi, 14. bm. Placówka przy ul. Milionowej 14 jest jednym z tzw. szpitali węzłowych, wyznaczonych, by zaszczepić osoby z grupy „zero”: medyków, opiekunów z DPSów oraz pracowników MOPS. Szczepionka Pfizer-BioNTech o nazwie Comirnaty (którą trwa wakcynacja) zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka wirusa SARS-CoV-2. Nie zawiera ona samego wirusa i nie może powodować COVID-19. Fot. Grzegorz Michałowski/PAP

W piątek rano na stronach rządowych podano, że w Polsce wykonano dotąd 19 175 171 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 6 308 403 osoby.

Od 27 grudnia ub. r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 17 357 dawek. W tym czasie zgłoszono 9627 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

„Dzieciom w wieku 12-15 lat szczepionka będzie podawana w tym samym schemacie co dorosłym. Dwie dawki domięśniowo w odstępie co najmniej 3 tygodni” – napisał na Twitterze prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Premier Mateusz Morawiecki, pytany w piątek rano o szczepienie osób między 12. a 16. rokiem życie, odparł, że rząd czeka na informacje o pozwoleniu na takie szczepienia i wraz z Radą Medyczną podejmie decyzje po otrzymaniu wszystkich informacji z Europejskiej Agencji Leków.

„Będą możliwe te szczepienia tak szybko, jak otrzymamy te informacje i będzie wystarczająca liczba dawek” – przekazał.

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski podał w piątek, że badania kliniczne potwierdziły znakomitą skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat.

Specjalista powołał się na badania opublikowane przez „New England Journal od Medicine”. Objęto nimi 2260 dzieci w wieku 12-15 lat. Połowa z nich otrzymała szczepionkę Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, a pozostali jedynie placebo. Podobnie jak w innych grupach wiekowych preparat ten wykazuje wysoką skuteczność i korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych – stwierdzają autorzy badania w artykule „Safety, Immunogenicity and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents”. Dodają, że wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych.

W Polsce na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zapisywać się już osoby w wieku od 16 lat.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.

Szczepionka Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech, zapobiegająca COVID-19, zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka znanego jako białko wypustkowe, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19, dzięki czemu przygotowuje organizm do obrony przed SARS-CoV-2.

Danuta Starzyńska-Rosiecka/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -