piątek, 24 września, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkPomnik Popiełuszki w NYC zdewastowany – jutro protest Polonii!

Pomnik Popiełuszki w NYC zdewastowany – jutro protest Polonii!

Worek ze śmieciami założony na głowę, odpadki rozsypane wokół cokołu, antypolskie hasła i obraźliwe symbole – tak wyglądał pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki po akcie wandalizmu, do jakiego doszło 3 maja. Dewastacja zbulwersowała Polonię i odbiła się szerokim echem w mediach, zarówno polskich, jak i lokalnych – polonijnych i amerykańskich. Zbezczeszczenie pomnika poruszyło także lokalnych polityków amerykańskich.

Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Greenpoincie został zdewastowany 3 maja. Fot. NYC Police

Ks. Jerzy Popiełuszko zapisał się w historii jako kapelan warszawskiej „Solidarności”, obrońca praw człowieka w PRL, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego. Jego popiersie, ufundowane przez Polonię, od 1990 r. znajduje się w brooklyńskim parku w dzielnicy Williamsburg-Greenpoint w Nowym Jorku, przypominając przechodniom wartości, za które polski kapłan oddał życie. Niestety, najwidoczniej nie wszyscy je podzielają…

Do bulwersującego zdarzenia doszło dokładnie 3 maja – w Święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Matki Bożej Królowej Polski. Nie jest to pierwszy akt wandalizmu, którego ofiarą padło popiersie Popiełuszki – w ostatnich latach pomnik był dewastowany kilkakrotnie. Nowojorska policja wszczęła śledztwo w tej sprawie i apeluje o pomoc w wykryciu sprawcy lub sprawców. Dochodzenie prowadzi specjalna grupa zadaniowa ds. przestępstw z nienawiści i traktuje ten incydent jako motywowany uprzedzeniami. Natomiast Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa już zapowiedziała pokrycie kosztów oczyszczenia pomnika i instalacji monitoringu.

Na temat dewastacji wypowiedział się konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Podkreślił, że pomnik ks. Popiełuszki na Greenpoincie jest ważny dla polskiej społeczności w Nowym Jorku, „mieście stającym w obronie tolerancji i wolności”. – Ksiądz Popiełuszko walczył o te wartości przez całe swoje życie – przypomniał konsul we wpisie na twitterze.

Właśnie o tych wartościach oraz o wyjątkowej historii polskiego księdza ma społeczeństwu przypomnieć wydarzenie, które odbędzie się już jutro. Ma ono mieć charakter pokojowego zgromadzenia, które zwróci uwagę na uniwersalne wartości, których symbolem były czyny księdza Popiełuszki.

Żywa lekcja historii pod Pomnikiem Księdza Jerzego Popiełuszki na Greenpoincie odbędzie się już jutro, 15 maja, o godz. 1:00 pm. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku oraz liderzy polonijnych organizacji zapraszają do uczestnictwa – będzie to okazja, by uczcić dziedzictwo bohaterskiego księdza oraz by wyrazić sprzeciw wobec ataków na tle etnicznym, do jakich w Nowym Jorku dochodzi coraz częściej.

Joanna Szybiak

spot_img

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -