piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaPolskie plakaty po raz pierwszy w Miami!

Polskie plakaty po raz pierwszy w Miami!

11 listopada br. przypada 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach uczczenia tej rocznicy Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami zaprasza na wyjątkowy wykład, który w ramach serii wykładów o Polsce pod patronatem Blanki Rosenstiel na Florida International University wygłosi ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski.

Marek Magierowski urodził się w 1971 r. Ukończył studia hispanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez ponad 20 lat pracował jako reporter, redaktor i publicysta. Był m.in. zastępcą szefa działu gospodarczego w „Gazecie Wyborczej”, szefem działu zagranicznego oraz działu biznes tygodnika „Newsweek Polska”, zastępcą redaktora naczelnego „Forum”. W latach 2006-2011 był zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, następnie, jako publicysta, pisał o polityce zagranicznej w tygodnikach „Uważam Rze” i „Do Rzeczy”. W październiku 2015 r. zakończył karierę dziennikarską i rozpoczął pracę w Kancelarii Prezydenta RP jako ekspert ds. dyplomacji publicznej, następnie został dyrektorem Biura Prasowego KPRP. Od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od czerwca 2018 roku do listopada 2021 roku pełnił funkcję ambasadora RP w Izraelu. 23 listopada 2021 r. objął stanowisko ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. Fot. Archiwum WEM

Od początku wojny w Ukrainie Polska odgrywa kluczową rolę w międzynarodowych wysiłkach na rzecz odparcia rosyjskiej agresji. Jej niezachwiane poparcie dla Ukrainy i wyjątkowe położenie geopolityczne mają wpływ na rosnące znaczenie Polski zarówno w NATO, jak i w Unii Europejskiej. Właśnie o tym oraz jak ta sytuacja może się rozwinąć i jakie możliwości oraz wyzwania stawia przed Polską będzie mówił ambasador Magierowski podczas wygłaszanej przez siebie prelekcji.

Wykład pt. „Nowa rola w nowej Europie: strategiczne priorytety i wyzwania stojące przed Polską” odbędzie się w środę, 15 listopada, w Green School Pavilion (Steven J. Green School of International and Public Affairs – pokój 102, adres: 11200 Southwest 8th Street, Miami, FL 33199). Rozpoczęcie wykładu przewidziane jest na godz. 11:00. Wstęp na prelekcję jest bezpłatny, jednak wcześniej należy się zarejestrować. Rejestracja poprzez stronę: www.eventbrite.com/e/a-new-role-in-new-europe-polands-strategic-priorities-and-challenges-tickets-741665169487

Wykładowi towarzyszyć będzie niezwykła wystawa polskich plakatów, którą tego samego dnia wieczorem w Green School Gallery otworzy ambasador Magierowski. Wystawa pt. „The Uncaptive Mind” („Niezniewolony umysł”) została specjalnie przygotowana na tę okazję. Składa się z ponad 40 plakatów z lat 50-80. ubiegłego wieku. Oryginalne polskie plakaty zostaną pokazane w Miami po raz pierwszy.

Polska Szkoła Plakatu jest zjawiskiem wyjątkowym i unikalnym nawet w artystycznym świecie. Jej początki sięgają czasów tuż po II wojnie światowej. Żywe kolory, podprogowe komunikaty i ostry dowcip to cechy charakterystyczne plakatów, które traktowane są jako jedyne w swoim rodzaju świadectwa kreatywności polskich twórców i urzekające dzieła sztuki, jakich nie widziano od czasów francuskiej La Belle Époque w 1890 roku.

Graficy złotej ery Polskiej Szkoły Plakatu, korzystając z państwowego wsparcia finansowego i artystycznego, tworzyli mocne, oryginalne, indywidualistyczne obrazy – często mające zaskakiwać, prowokować lub zaburzać przekonania i wartości widza. Często posługiwali się kamuflażem i powszechnie pojętą ironią, aby potajemnie komunikować się z opinią publiczną i wywrotowo komentować skostniały sowiecki reżim komunistyczny.

Na wystawie prezentowanych będzie ponad 40 polskich plakatów z lat 1950-1980. Fot. Materiały AIPC

Kolekcja „The Uncaptive Mind” prezentuje polskie plakaty z tamtej epoki, będące niezwykłym hołdem dla wolności artystycznej i silnym kontrastem z kultowym „Zniewolonym umysłem” Czesława Miłosza.

Od plakatu cyrkowego po plakat filmowy – wyjątkowe połączenie artyzmu, intelektu i podłoża kulturalnego twórców Polskiej Szkoły Plakatu pokazywało niezłomność ludzkiego umysłu, wyrażanego poprzez artystyczne kreacje. To nieustanne dążenie do wolności doprowadziło ostatecznie do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 roku. W świecie spragnionym narracji wizualnych szkoła ta była przykładem wyjątkowego mariażu formy i treści, pozostawiając niezatarte dziedzictwo, które nadal inspiruje i zachwyca, ukazując nieograniczony potencjał ludzkiej kreatywności niezniewolonego umysłu.

Kustoszem wystawy jest Rodrigo Butori, Brazylijczyk zafascynowany polskimi plakatami, który na wystawę wypożyczył eksponaty ze swojej kolekcji. Część plakatów, które zostaną zaprezentowane, pochodzi ze zbiorów Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami.

Po otwarciu wystawy przewidziane przyjęcie z lampką wina i poczęstunkiem, w tym pierogami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ampolinstitute.com.

JLS


ŚRODA, 15 LISTOPADA

Godz. 11:00  – wykład: „Nowa rola w nowej Europie:  strategiczne priorytety i wyzwania stojące przed Polską” – ambasador RP w USA Marek Magierowski

Godz. 18:30 – wystawa: „The Uncaptive Mind”
Polska Szkoła Plakatu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -