sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaDziałySportPolskie kluby rządzą w Europie

Polskie kluby rządzą w Europie

Asseco Resovia jest pierwszym polskim klubem męskiej siatkówki, który wygrał Puchar CEV. W finale rzeszowianie dwukrotnie ograli SVG Luneburg 3:0. To pierwsze europejskie trofeum resoviaków.

Siatkarze Asseco Resovii dopisali do historii klubu wspaniały rozdział. Fot. Krzysztof Kapica

Klub ze stolicy Podkarpacia dwa razy był blisko celu w międzynarodowej rywalizacji – w 2012 roku zajął 2. miejsce w Pucharze CEV (Confédération Européenne de Volleyball), a trzy lata później musiał się zadowolić srebrem w Lidze Mistrzów, bo w finale lepszy okazał się Zenit Kazań.

Przed rewanżem z Luneburgiem Asseco Resovia było mocnym faworytem, bo w Niemczech zaliczyła łatwe i szybkie 3:0 (25:16, 25:17, 25:21). W hali Podpromie podopiecznym trenera Giampaolo Medei aż tak łatwo nie poszło, ale znów byli lepsi w każdym secie (27:25, 25:18, 25:22) i już po drugim fetowali sukces.

Dzień po sukcesie resoviaków awans do finału Ligi Mistrzów wywalczył Jastrzębski Węgiel, który w swej hali wygrał 3:0 z Ziraatem Bank Ankara, a w stolicy Turcji pokonał rywali 3:2.

Jeśli ekipa ze Śląska postawi na swoim, męskie zespoły z Polski zanotują hat-trick w pucharach, bo wcześniej Projekt Warszawa zdobył Puchar Challenge (w finale dwa razy po 3:1 z włoskim Vero Volley Monza). Finał LM odbędzie się 5 maja.