niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaTurystykaPolskie klasztory zapraszają turystów

Polskie klasztory zapraszają turystów

Weekendowe wyciszenie w ascetycznym otoczeniu? Odpoczynek od zgiełku dnia codziennego? Czy może po prostu inna forma spędzenia wolnych chwil? Coraz więcej klasztorów i domów zakonnych w Polsce oferuje turystom spędzenie kilku nocy.

W ramach odwyku od wyścigów szczurów można rąbać drewno, popracować fizycznie albo wziąć rower i pojechać do lasu. Albo też po prostu słuchać ciszy, którą przerywa jedynie świergot ptaków i cykanie świerszczy.

Wybierając nocleg w klasztorach warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Przede wszystkim należy zapoznać się z godzinami, w których obowiązuje cisza nocna (najczęściej są to godziny 21.30 – 5.00). Warto mieć na uwadze, że zazwyczaj po tej godzinie zamykane są bramy klasztoru.

Zachęceni? Oto kilka wybranych przez nas propozycji na niezwykły weekend w klasztorze.

Opactwo benedyktynów w Tyńcu pod Krakowem

Znajdujące się na stromym, wapiennym nadwiślańskim wzgórzu opactwo daje możliwość doświadczenia życia duchowego mnichów. Można w nim spokojnie odpoczywać, zażywać spacerów po pięknym ogrodzie, wyciszyć się, kontemplować.

Znajdujące się na stromym nadwiślańskim wzgórzu opactwo w Tyńcu daje możliwość doświadczenia życia duchowego mnichów. Fot. visitmalopolska.pl

Władze Zakonu proszą o zachowanie ciszy na terenie Domu, zwłaszcza na korytarzach. Jest ona niezbędna dla wewnętrznego skupienia się i owocnego przeżycia tego czasu. Rozmowy można tylko prowadzić w pokojach lub w wyznaczonych do tego miejscach. Brama klasztorna otwarta jest w godzinach 6.00-21.30. Każdą potrzebę późniejszego przyjazdu należy zgłosić w recepcji. W godzinach 21.30-6.00 na terenie Opactwa obowiązuje cisza nocna.

www.domgosci.benedyktyni.com

Klasztor Kamedułów na Bielanach Wrocławskich w Krakowie

O wiele więcej determinacji wymaga spędzenie urlopu u Kamedułów na Bielanach w Krakowie. To propozycja tylko dla panów – klauzula zabrania kobietom odwiedzania klasztoru. Goście rozpoczynają dzień o 3:45 i mieszkają w spartańskich warunkach – w celi jest wąskie, drewniane łóżko, stolik i krzesło, goła drewniana podłoga. Goście klasztorni muszą dostosować do reguł zakonnych. Praca, modlitwa, lektura, kontemplacja, pokuta, post, samotność, zachowywanie milczenia, mają służyć pełnemu zjednoczeniu z Bogiem.

www.kameduli.info/bielany.php

Karmelitański Dom Rekolekcyjny w Piotrkowicach

Karmelitański Dom Rekolekcyjny w Piotrkowicach. Fot. dom-modlitwy.com

Klasztor oferuje przybywającym do ich Domu Modlitwy nie tylko pobyt zgodny z klasztorną regułą, ale też przewodników duchowych. Jest nim jeden z braci, który czuwa nad rozwojem duchowym gościa. Atmosferze modlitwy i skupienia sprzyja siedemnastowieczny kościół i sanktuarium loretańskie oraz olbrzymi ogród przyklasztorny.

www.dom-modlitwy.karmel.pl

Kolegium Ojców Jezuitów w Starej Wsi

Jezuici ze Starej Wsi pod Brzozowem oczekują każdego, kto pragnie przeżyć indywidualne rekolekcje, którym patronuje założyciel zgromadzenia św. Ignacy Loyola. To raczej propozycja dla osób wierzących, pragnących pogłębić swoją duchowość. Codzienne medytacje i ćwiczenia duchowe odbywają się w absolutnej ciszy.

www.starawies.jezuici.pl

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach ma niezwykle malownicze położenie. Fot. nawigry.pl

W Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach znajduje się 17 Eremów (domków, w których niegdyś mieszkali Ojcowie Kameduli). Przy każdym Eremie znajduje się również ogródek. W Eremach są dwa lub trzy pokoje, co pozwala spokojnie wypocząć 4-5 osobowej rodzinie.

www.wigry.pro

Sanktuarium Ciszy – Pustelnia Złotego Lasu

Pustelnia Złotego Lasu to idealne miejsce na wypoczynek, wyciszenie, relaks, a także na rekreację czy spotkania rodzinne. Pośród rytwiańskich lasów każdy znajdzie coś dla siebie. Można tu smacznie zjeść, pospacerować przy śpiewie ptaków, poznać kamedulską historię, a także skupić się na modlitwie i kontemplacji.

www.pustelnia.com.pl

POT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -