piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolskie akcenty na Greenpoint Film Festival

Polskie akcenty na Greenpoint Film Festival

Podczas tegorocznego festiwalu filmowego na Greenpoincie w Nowym Jorku aż dwa dni poświęcone będą polskiemu kinu. 4 i 5 września zostanie pokazanych osiem najnowszych tytułów znad Wisły. Łącznie w 10. edycji festiwalu zostanie pokazanych 11 filmów fabularnych i 27 filmów krótkometrażowych, które zostały wybrane z ponad 200 zgłoszonych propozycji.

Organizatorzy Greenpoint Film Festival: Anthony Argento i Ricardo Vilar z Agatą Drogowską z Polish FilmMakers przed jednym z kin, w których wyświetlane będą tegoroczne propozycje. Fot. Archiwum WEM

„Republika dzieci”

Pierwsza polskojęzyczna propozycja zostanie pokazana w sobotę, 4 września, o 12 w południe i będzie nią najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Republika dzieci”. Jest to wyjątkowa opowieść, w której świat magii łączy się ze światem realnym, opowieść o dzieciach z Domu Dziecka, które nie są szczęśliwe i uciekają w poszukiwaniu lepszej rzeczywistości. Ich losy poznać będzie można już na festiwalu, a film, który zainauguruje polski dzień festiwalu, warto obejrzeć całą rodziną.

Kadr z filmu „Republika dzieci” – filmu, który zainauguruje polską część festiwalu. Fot. Facebook

„U siebie”

Wśród polskich propozycji są też trzy filmy dokumentalne poświęcone muzyce. Film „U siebie”, to historia zniszczonej przymusowym wyjazdem kariery Michała Hochmana – wschodzącej gwiazdy polskiej piosenki lat 60., wykonawcy przeboju „Konik na biegunach”, studenckiego barda pokolenia ‘68, związanego z Kazimierzem nad Wisłą. Prowokacyjny tytuł filmu „U siebie” skłania do refleksji o skutkach brutalnego wykorzenienia, utraty języka, kontekstu kulturowego, ekspresji artystycznej – tożsamości.

„Antyle Chopina”

Drugi dokument to „Antyle Chopina”. Antylscy muzycy czują i potrafią zagrać rubato Chopina. Potrafią też – jak nikt inny – improwizować na fortepianie. Intuicyjnie rozwijają to, o czym Chopin pisał w listach: lewa ręka jest zegarem, ale z prawą rób wszystko, co chcesz i co możesz. Odkrycie Chopina było bardzo nowoczesne, wyprzedzało swój czas i – jak się okazuje – również europejskie korzenie. Synkopowanie prawą ręką wywodzi się z rytmu afrykańskiego bębna. Połączenie lewej, grającej rytm, ręki z synkopującą dowolnie prawą ręką wprowadzili amerykańscy pianiści na przełomie XIX i XX wieku. Ten rytm nazywa się ragtime. Na Antylach mieszkają prawnuki polskich emigrantów, którzy za czasów napoleońskich, po przegranej wojnie, zostali zesłani na wyspy.

„Antyle Chopina”. Fot. Facebook

„Agonia”

Trzeci film dokumentalny to „Agonia”. Nieuchronnie kończy się czas muzyki przekazywanej w tradycji ustnej, dawny model wykonawstwa i odbioru. Na naszych oczach odchodzą ostatni reprezentanci szlachetnego rzemiosła polskiej muzyki tradycyjnej. Zmierzch tej rzeczywistości obserwujemy oczami śpiewaka i instrumentalisty Adama Struga. Film jest wielowarstwową opowieścią o miłości, rozgoryczeniu, życiu i przemijaniu. Współcześni „archeolodzy” nie tyle rejestrują tę historię, co wchodzą do środka. Wyruszamy w podróż po Polsce i jej – wypieranej przez współczesność – chłopskiej tożsamości. Filmowy esej o agonii świata, który kochamy…

„Biały potok”

Zmianę nastroju przyniesie komedia „Biały potok” w gwiazdorskiej obsadzie z Marcinem Dorocińskim. „Biały potok” to nazwa osiedla willowego, na którym po sąsiedzku mieszkają dwie bardzo zaprzyjaźnione rodziny. Podejrzenie o romans w tej sytuacji nie jest trudne. Komedia omyłek z polskimi problemami w tle zapewne okaże się chwilą odskoczni od obecnych problemów, z jakimi mierzymy się w naszej codziennej rzeczywistości.

Gdzie obejrzeć?

Pełny program festiwalu łącznie z pozostałymi, niepolskimi, propozycjami można znaleźć na stronie www.greenpointfilmfestival.org, gdzie również można kupić bilety w specjalnej cenie $15. Bilety przy drzwiach przedawane będą w cenie $18. Polskie filmy wyświetlane będą w kinie Film Noir przy 122 Meserole Ave. na Brooklynie. Do tego, aby podczas festiwalu nie zabrakło polskiego programu, przyczyniła się organizacja Polish FilmMakers.

Agata Drogowska


Polski program Greenpoint Film Festival

Sobota, 4 września

  • „Republika dzieci” („The Republic of Children”)
    Reż. Jan Jakub Kolski
    12:00pm
  • „Ciotka Hitlera” („Hitler’s Aunt”)
    Reż. Michał Rogalski
    3:30pm
  • „Agonia” („The Agony”)
    Reż. Tomasz Knittel
    6:00pm
  • „Biały potok” („Beloved Neighbours”)
    Reż. Michał Grzybowski
    8:00pm

Niedziela, 5 września

  • „Zieja” („Truth Makes Free”)
    Reż. Robert Gliński
    12:00pm
  • „Antyle Chopina” („Chopin. Caribbean Key”)
    Reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska
    3:30 pm
  • „Przystanek Gliwice” („Pitstop Gliwice”)
    Reż. Larissa Baldovin
    5:30 pm
  • „U siebie” („At Home”)
    Reż. Agnieszka Arnold
    7:00 pm
  • Koncert Michaela Hochmana
    10:00 pm
spot_img

1 KOMENTARZ

  1. Biały Potok niedługo ukaże się w polskich kinach! Na to czekam najbardziej, ponieważ gra tam mój ukochany Dorociński. Generalnie cała obsada jest niezmiernie utalentowana, a fabuła realistyczna.
    Nie dziwie się, że film został wyemitowany nawet na festiwalu w USA. Do kin w Polsce na pewno również wybierze się duża liczba osób.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -