niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolskie akcenty na Greenpoint Film Festival

Polskie akcenty na Greenpoint Film Festival

W dniach od 2 do 6 sierpnia odbędzie się 12. edycja Greenpoint Film Festival. W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć szereg filmów krótkometrażowych oraz kilka filmów fabularnych, w tym aż trzy polskie!

Jednym z filmów, które będzie można zobaczyć w ramach Greenpoint Film Festival. jest oparty na powieści Leopolda Tyrmanda „Filip”, w którym w tytułową rolę wcielił się Eryk Kulm (na zdj.). Fot. Materiały prasowe

Pierwsza edycja Greenpoint Film Festival odbyła się w 2011 roku – jest to inicjatywa Woven Spaces, INC. Wydarzenie ma na celu zwrócić uwagę krytyków i skłonić do myślenia widzów, a także zintegrować lokalną społeczność, dostarczając jej materiału do kulturalnej rozrywki bazującej na doświadczeniach tej społeczności lub istotnych dla niej zjawiskach. Jak zaznaczają organizatorzy, festiwal jest inspirowany historiami jeszcze nieopowiedzianymi i koncentruje się na udzielaniu głosu tym, którzy są go pozbawieni w nastawionym na zysk i komercję przemyśle filmowym.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu polscy widzowie mogą liczyć na nie lada gratkę. Pokazany zostanie film „Filip” w reż. Michała Kwiecińskiego. Obraz zrealizowano w 2022 r. według scenariusza na kanwie powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem, a w tytułową rolę brawurowo wcielił się Eryk Kulm.

Zobaczyć będzie można też „Film dla kosmitów” Piotra Stasika, reżysera znanego z takich produkcji jak „21 x Nowy Jork”, „Dziennik z podróży” czy „Opera o Polsce”. Film opowiada o 13-letnim Jeremim, który dostaje do zrealizowania niezwykłą misję, a mianowicie stworzenie filmu… który zostanie wysłany w kosmos! Jest to niebanalna opowieść o samotności i szukaniu przyjaźni.

Kolejnym polskim akcentem będzie dramat z 2022 r. polskiej reżyserki Anny Kasperskiej – „Hela”. Tytułowa Hela – nastoletnia pensjonariuszka kolejnych zakładów opiekuńczo-wychowawczych – usiłuje odzyskać swoją młodszą siostrę Zuzię, która trafiła do adopcji. Odwaga i determinacja Heli zostaną wystawione na próbę w zderzeniu z dorosłością…

Film „Hela” opowiada o niełatwej siostrzanej miłości, która jednak potrafi pomóc pokonywać największe trudności. Fot. Materiały prasowe

Ciekawą pozycją w festiwalowym menu jest też film dokumentalny polskich twórców Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Nagradzany na festiwalach w Locarno i Krakowie „Syndrom Hamleta” to opowieść o walczącej Ukrainie i jej bohaterach. Opowieść niełatwa, poruszająco prawdziwa i uciekająca od łatwych diagnoz.

Więcej informacji o wydarzeniu i szczegółowy program festiwalu można znaleźć tutaj: www.greenpointfilmfestival.org.

Bilety do nabycia: www.filmfreeway.com/GreenpointFilmFestival/tickets.

JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -