niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPolska zadeklarowała przystąpienie do programu certyfikatów szczepiennych

Polska zadeklarowała przystąpienie do programu certyfikatów szczepiennych

Polska zadeklarowała przystąpienie do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych. Od 1 czerwca Polska będzie w pełni gotowa do przystąpienia do pracy w projekcie – poinformował we wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Warszawa, 05.05.2021. Koronawirus w Polsce. Specjalny kod QR potwierdzający szczepienia przeciwko COVID–19, 5 bm. w Warszawie. Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem tzw. cyfrowego zielonego certyfikatu, który pozwoliłby na wzajemne uznawanie w państwach UE m.in. świadectw szczepień przeciwko COVID–19. W Polsce, logując się na Internetowe Konto Pacjenta można uzyskać zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID–19 po polsku i po angielsku oraz specjalny kod QR. (ls/awol) PAP/Leszek Szymański. Zdjęcie do depeszy PAP pt. Rzecznik MZ: zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID–19 jest dostępne w internecie po polsku i angielsku

Jak poinformował Andrusiewicz, Polska zadeklarowała przystąpienie do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych.

Dodał, że złożona została cała dokumentacja dotycząca certyfikatów szczepiennych od strony Ministerstwa Zdrowia. „Ta dokumentacja była niezbędna dla konsorcjum prowadzącego testy, by wprowadzić Polskę do tego systemu testowania, a ostatecznie do systemu zielonych certyfikatów” – zaznaczył.

Poinformował, że deklaracja przystąpienia do projektu została przedstawiona przez Polskę w poniedziałek. „Więc teraz decyzja już nie leży po naszej stronie” – zaznaczył Andrusiewicz.

„W związku z tym, że padła ta deklaracja, że jesteśmy gotowi już przystąpić do projektu – i stało się to jeszcze przed 20 maja, jak deklarowaliśmy ta data 20 maja to była data, z którą chcielibyśmy przystąpić do testów – ta deklaracja padła wczoraj. Konsorcjum teraz musi nas do tych testów dopuścić” – zastrzegł.

Andrusiewicz poinformował, że są dwie prawdopodobne daty: 21 albo 25 maja. „Z prawdopodobieństwem – podkreślam, że to nie będzie zależało od nas – te testy zakończymy do 1 czerwca. Od 1 czerwca Polska będzie w pełni gotowa do przystąpienia do pracy w projekcie certyfikatów szczepiennych”. (PAP)

Iwona Żurek

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -