sobota, 5 października, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiPolska rakieta w kosmosie

Polska rakieta w kosmosie

Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K z powodzeniem dotarła do kosmosu. O historycznym osiągnięciu polskich inżynierów poinformowała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

Polska rakieta porusza się z prędkością prawie półtora kilometra na sekundę. Fot. ilot.lukasiewicz.gov.pl

Polska technologia była testowana w Norwegii, gdzie znajduje się centrum kosmiczne przeznaczone dla kosmicznych środków wynoszenia. Rakieta, pierwsza na świecie, w której zastosowano nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc., przeszła testy w docelowej konfiguracji i osiągnęła zakładany pułap. „Tym samym 3 lipca 2024 r. zapisze się jako ważna data w historii polskich dokonań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych” – podała POLSA.

Rakieta została stworzona przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, z częściowym finansowaniem ze strony POLSA. Dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor instytutu, zaznaczył przed lotem testowym, że nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc., użyty jako utleniacz w rakiecie Bursztyn, jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych.

ILR-33 BURSZTYN 2K, która porusza się z prędkością blisko 1.4 km/s, została wyposażona w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny, a także szereg nowoczesnych technologii, które mogą być zastosowane w innych systemach rakietowych.

Według POLSA rozwiązania opracowane w ramach programu BURSZTYN już pozwoliły na zaangażowanie polskich konsorcjów w szereg międzynarodowych projektów rakietowych Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiego Funduszu Obronnego.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -