poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaGorący TematPolska przestrzeń powietrzna zamknięta dla rosyjskich przewoźników

Polska przestrzeń powietrzna zamknięta dla rosyjskich przewoźników

Opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów ws. zakazu wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej.

Zdjęcie strony Flightradar24 zrobione w jednym z mieszkań w Warszawie, 25 bm. Przepisy ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych są niezwłocznie procedowane; zakaz będzie obowiązywał od północy. Również w czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia i Czechy. Fot. PAP/Leszek Szymański

„Wprowadza się zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków powietrznych użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej” – napisano w rozporządzeniu, opublikowanym w piątek przed północą. Zaznaczono, że zakazu nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących lot o statusie HUM (statku powietrznego biorącego udział w akcji humanitarnej).

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zlecił przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych.

Z wnioskiem o podjęcie pilnych działań zmierzających do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla „wszelkich rosyjskich jednostek latających zarówno wojskowych jak i cywilnych” zwrócił się w opublikowanym na Twitterze piśmie do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Paweł Olszewski (KO) a także szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Poseł Konfederacji Robert Winnicki napisał z kolei, że „Polska przestrzeń powietrzna jest obecnie jednym z głównych kanałów transportu lotniczego z Rosji na Zachód” i że „należy, ze względów bezpieczeństwa, zamknąć przestrzeń dla Rosjan do zakończenia działań wojennych na Ukrainie i wezwać do tego samego Bałtów, Skandynawów oraz Rumunów”.

W czwartek Wielka Brytania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę wprowadziła sankcje wobec firm rosyjskich, w tym natychmiastowy zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii dla samolotów linii Aerofłot. W odpowiedzi na tę decyzję, rosyjski urząd państwowy Rosawiacja poinformował w piątek, że Rosja zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe.

Również w czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia. W piątek także Bułgaria i Czechy zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów.

Ewa Wesołowska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -