wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPolska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna

Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna

Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna; dzisiejsza desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na terenie których w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.

Prezydent Andrzej Duda napisał w piątek na Twitterze, że Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. „Będziemy dalej wspierać Obrońców Ukrainy i jej naród, aż do wyparcia agresora” – zapewnił.

„Dzisiejsza desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją” – ocenił prezydent.

Przyłączenie okupowanych terytoriów w Donbasie, a także na południu Ukrainy jest trzecim naruszeniem integralności terytorialnej sąsiedniego kraju formalnie zatwierdzonym przez Kreml. W marcu 2014 r. Rosja dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego, natomiast 21 lutego, na trzy dni przed inwazją na Ukrainę, Putin ogłosił uznanie samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe państwa. Rzekoma „obrona rosyjskojęzycznej ludności Donbasu” posłużyła następnie jako propagandowe uzasadnienie wojny.

Aleksandra Rebelińska/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -