wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaZniesienie ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy

Zniesienie ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy

W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju w Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w Polsce, zdecydowaliśmy się na zniesienie ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy – poinformowała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Paweł Supernak

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w piątek dwa projekty rozporządzeń, które zakładają usunięcie Federacji Rosyjskiej z listy państw, których obywatele mogą korzystać z uproszczonych zasad w ubieganiu się o zezwolenie na pracę.

„W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju w Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w naszym kraju, zdecydowaliśmy się na to, by znieść ułatwienia w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy” – przekazała w piątek PAP minister Maląg.

W tym celu – jak dodała – rząd chce wprowadzić zmiany w odpowiednich rozporządzeniach.

„Zezwolenia na pracę sezonową na zasadach preferencyjnych nie będą już wydawane obywatelom Rosji. Nie będzie ich też dotyczyć uproszczona procedura oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi” – wyjaśniła szefowa MRiPS.

Zaznaczyła, że obywatele Rosji, którzy już są w Polsce, będą mogli skorzystać z zezwoleń na pracę i z zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w pełnej procedurze, czyli po uzyskaniu informacji od starosty na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy, tak jak obywatele innych państw.

„Przypomnę tylko, że premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy wypracowali wspólne podejście dotyczące możliwości podróżowania dla obywateli Rosji. Efektem tego są przepisy wprowadzone przez MSWiA, w myśl których Rosjanie nie mogą wjechać do Polski przez granicę zewnętrzną w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Ograniczona została także możliwość wjazdu przez lotnicze i morskie przejścia graniczne” – wskazała minister Maląg.

W uzasadnieniu do projektów rozporządzeń podkreślono, że ostatnie działania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy powodują wzrost ryzyka związanego z migracją Rosjan.

Jak dodano, przemawia to za zniesieniem ułatwień w dostępie do rynku pracy dla obywateli Federacji Rosyjskiej i stosowaniem wobec nich ogólnych zasad dostępu cudzoziemców do rynku pracy.

W tym celu w projekcie przewidziano usunięcie Federacji Rosyjskiej z listy państw, dla których obywateli zezwolenia na pracę sezonową wydawane są na zasadach preferencyjnych i których może dotyczyć uproszczona procedura oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. W projekcie wskazano, że krótkie vacatio legis wynika z konieczności natychmiastowego wprowadzenia zmian z uwagi na już wprowadzone ograniczenia w zakresie przekraczania granic przez obywateli Federacji Rosyjskiej.

Karolina Kropiwiec/PAP 

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -