niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPolska potępia instrumentalne wykorzystywanie Holokaustu

Polska potępia instrumentalne wykorzystywanie Holokaustu

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński odniósł się w czwartek na Twitterze do wypowiedzi szefa MSZ Izraela Jaira Lapida, dotyczącej nowelizacji polskiego Kodeksu postępowania administracyjnego i napisał, że Polska zdecydowanie potępia instrumentalne wykorzystywanie Holokaustu w dyskursie politycznym.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podczas obrad 6. Szczytu Inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, 9 lipca, w Sofii. Fot. Andrzej Lange/PAP

Jabłoński zauważył, że w uwagach, jakie szef izraelskiej dyplomacji poczynił po przyjęciu w środę przez Sejm nowelizacji, padły słowa „negacja Holokaustu” (Holocaust denial).

„Jesteśmy głęboko oburzeni takim doborem słów i zdecydowanie odrzucamy fałszywe oskarżenie. To źle motywowana próba pozyskania poparcia politycznego w kraju, oderwana od rzeczywistości i natury samej ustawy” – głosi tweet wiceministra.

„Polska zdecydowanie potępia instrumentalne wykorzystywanie tragedii milionów Żydów podczas II wojny światowej w obecnym dyskursie politycznym, podobnie jak wrogie ataki na nasz kraj” – napisał Jabłoński.

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid skrytykował w środę wieczorem na Twitterze fakt przyjęcia przez polski parlament nowelizacji Kpa, która – według niego – uniemożliwia wszczęcie postępowania w sprawie odebranego przed laty mienia. Polska wie co należy zrobić, odrzucić to prawo – napisał.

„Potępiam przyjętą dziś ustawę polskiego parlamentu, która uderza w pamięć o Holokauście i prawa jego ofiar” – oświadczył Lapid.

Zapowiedział też, że „Izrael nie pójdzie na kompromis nawet w sprawie przecinka, jeśli chodzi o pamięć o Holokauście”.

„Będę nadal sprzeciwiać się wszelkim próbom pisania historii na nowo oraz promowania kompromisów i ustępstwa kosztem Holokaustu narodu żydowskiego i praw ofiar Holokaustu. Polska wie, co należy zrobić, uchylić prawo” – oznajmił Lapid.

Sejm przyjął w środę jedną z poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych z m.in. reprywatyzacją. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. (PAP)

fit/mal/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -