czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalnePolska: dłuższa kwarantanna dla niezaszczepionych

Polska: dłuższa kwarantanna dla niezaszczepionych

Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się zasady obowiązujące osoby przylatujące do Polski. Podróżni – niezależnie od posiadanego obywatelstwa, czyli zarówno obcokrajowcy, jak i osoby podróżujące na polskim paszporcie – przybywający do Polski spoza terytorium państw Strefy Schengen/EOG (w tym także z USA) podlegają obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Do tej pory okres kwarantanny wynosił 10 dni.

Od 1 grudnia osoby niezaszczepione na Covid-19 przylatujące do Polski muszą się poddać obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Nie ma możliwości wykonania testu po przylocie na lotnisku. Fot. Archiwum WEM

Obowiązek ten dotyczy osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. Nie ma możliwości wykonania testu po przylocie na lotnisku. Podróżni skierowani na kwarantannę mogą być z niej zwolnieni jedynie w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż po 8 dniach od dnia przylotu do Polski.

Kwarantannie nie podlegają osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, osoby, którym wystawione zaświadczenie o powrocie do zdrowia, a także dzieci do lat 12, które podróżują pod opieką dorosłych posiadających zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego lub pod opieką przedstawiciela linii lotniczych.

Aby być zwolnionym z kwarantanny, należy przedstawić funkcjonariuszom Straży Granicznej w trakcie odprawy granicznej:

– zaświadczenie o pełnym szczepieniu – szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej (Pfizer/BioNtech, Moderna, Astrazeneca, J&J) lub znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i gdy upłynęło co najmniej 14 dni licząc od następnego dnia od wykonania odpowiednio dwóch lub jednej dawki (dot. tylko szczepionki Johnson & Johnson) tego szczepienia

lub

– zaświadczenie o powrocie do zdrowia  (potwierdzające tzw. „status ozdrowieńca”) – dot. to tych osób (bez względu na wiek), które były zakażone wirusem SARS-CoV-2, poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji – nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej i są w posiadaniu dowodów/dokumentów (w języku polskim lub angielskim) to potwierdzających oraz okażą je podczas kontroli funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Z kwarantanny zwolnione są również osoby posiadające negatywny wynik testu poświadczony unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID-19 lub innym uznanym za równoważny. Za równoważne z unijnymi cyfrowymi zaświadczeniami COVID – uznawane są certyfikaty wydawane przez władze niektórych państw, tj.: Andory, Armenii, Wysp Owczych, Gruzji, Islandii, Izraela, Liechtensteinu Macedonii Północnej, Monako, Maroko, Mołdawii, Nowej Zelandii, Norwegii, Panamy, Salwadoru, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Watykanu; Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Togo, Singapuru. Obecnie na liście nie ma USA.

Ponadto każda osoba przekraczająca granicę państwową Rzeczypospolitej Polskiej statkiem powietrznym przed dokonaniem odprawy musi wypełnić kartę lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej, a w przypadku braku takiej możliwości – kartę lokalizacji podróżnego w formie papierowej przekazaną przez personel pokładowy.

WEM

Szczegółowe i aktualne informacje na temat podróży do Polski można znaleźć na stronie:

gov.pl/web/usa/covid-19-podroze-do-polski

oraz

strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny/9081,Kwarantanna-po-przekroczeniu-granicy.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -