wtorek, 4 października, 2022
Strona głównaWiadomościPolskaPolska chce odkupić od Danii szczepionki Johnson&Johnson

Polska chce odkupić od Danii szczepionki Johnson&Johnson

Premier Mateusz Morawiecki napisał we wtorek list do premier Danii Mette Frederiksen, w którym złożył propozycję odkupienia niewykorzystanych przez Danię szczepionek firmy Johnson&Johnson przeciw COVID-19 – wynika z informacji portalu polsatnews.pl.

Lublin, 01.05.2021. Koronawirus w Polsce. Jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson w mobilnym punkcie szczepień masowych przeciw COVID–19 na pl. Zamkowym w Lublinie, 1 bm. uruchomionym w ramach ogólnopolskiej akcji „Zaszczep się w Majówkę”. Przyjść do niego może każdy, kto jest w grupie wiekowej uprawnionej do rejestracji i ma wystawione e–skierowanie. (wj/dw) PAP/Wojtek Jargiło

Portal miał dotrzeć do krótkiego listu premiera, datowanego na 4 maja. Szef rządu przypomina w nim, że jesteśmy w „kluczowym momencie walki z pandemią”, a Dania i Polska „od lat współpracują na szczeblu politycznym, gospodarczym, naukowym i kulturalnym”.

„Również trudny czas pandemii umocnił nasze więzi” – stwierdził Morawiecki. Podkreślił przy tym, że „w Polsce ogromną wagę przykładamy do programu szczepień”.

Polsatnews.pl ustalił, że szef rządu złożył premier Danii propozycję odkupienia przez Polskę niewykorzystanych szczepionek firmy Johnson&Johnson.

„Polacy pozytywnie podchodzą do szczepień, a coraz więcej moich rodaków korzysta z ochrony, którą dają szczepionki. W ostatnich dniach odnotowałem informację, że Dania zdecydowała się wycofać wprowadzenie szczepionki Johnson&Johnson do obrotu na rodzimym rynku. Gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki. Dla Polski i Polaków byłoby to coś więcej niż wzajemne korzystna transakcja. Oznaczałoby to gest solidarności wzmacniającej nasze partnerstwo” – napisał w liście, cytowanym przez portal, Morawiecki.

Premier wyraził nadzieję, że jego propozycja spotka się z zainteresowaniem premier Danii. „Wierzę, że moja propozycja spotka się z Pani zainteresowaniem i już wkrótce nasze wspólne wysiłki pozwolą przezwyciężyć pandemię i jej skutki, a z tego trudnego czasu wyjdziemy wszyscy silniejsi i lepiej przygotowani na wyzwania przyszłości” – zaznaczył Morawiecki.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z polsatnews.pl ocenił, że „Polska od samego początku podejmuje działania na poziomie Unii Europejskiej dotyczące zwiększenia dostaw szczepionek. Jednocześnie szukamy innych możliwości, aby ten proces mógł być przyspieszony”.

Dania poinformowała o wykluczeniu szczepionki J&J z programu szczepień przeciwko COVID-19. Wcześniej władze duńskie ogłosiły, że rezygnują ze stosowania szczepionki AstraZeneka. (PAP)

Iwona Pałczyńska
ipa/

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -