W sobotę, 9 września, w eleganckich wnętrzach Joseph Raphael De Lamar House, rezydencji przy Madison Avenue na Manhattanie, będącej siedzibą Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, odbył się długo oczekiwany pokaz mody polskich projektantów pod nazwą Polish Fashion Designers.
Po raz pierwszy w historii polskie wydarzenie ze świata mody zostało wpisane do kalendarza NY Fashion Week, czyli nowojorskiego tygodnia mody, którego edycja jesień-zima 2023/2024 miała miejsce w metropolii w dniach 7-12 września.
W pokazie Polish Fashion Designers udział wzięło 10 czołowych polskich projektantów mody. Swoje kolekcje pokazali: JEMIOL, Angelika Józefczyk, PtASZEK, DAWID TOMASZEWSKI, Natalia Ślizowska, reinKreacja, LA..MU, NAOKO, MUZA i Jackob Buczyński.
Sobotnia impreza zgromadziła wiele osobistości ze świata mody, artystów, dziennikarzy, blogerów i vlogerów. Zorganizowany z wielkim rozmachem pokaz oklaskiwało blisko 200 widzów. Wszystkie pokazy spotkały się z gorącym przyjęciem publiczności, a niezwykła różnorodność pokazanych kreacji, faktur i wzorów sprawiła, że rozliczne gusta wybrednych nowojorskich koneserów mody z pewnością zostały zaspokojone. Niewątpliwie jednym z najbardziej oryginalnych był pokaz młodej projektantki Natalii Ślizowskiej, której kolekcja zainspirowana została osobą znanej na całym świecie polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie.
Nowojorski Tydzień Mody to niewątpliwie wielka szansa dla naszych rodaków, aby zaistnieć na światowym rynku. W wywiadach udzielonych po pokazach wielu projektantów wyrażało zadowolenie, że pokazy spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem, a ich prace zostały docenione również przez osoby z branży modowej. Pierwsze kontakty handlowe z pewnością zostały już nawiązane, ale jak zwykle w takim wypadku, na wymierne efekty trzeba będzie poczekać kilka tygodni lub nawet miesięcy.
Za powstanie i realizację projektu Polish Fashion Designers odpowiedzialni byli po stronie amerykańskiej Maggie Haese, a po stronie polskiej Magdalena Christofi i Katarzyna Wojtera. Pokaz odbył się przy współpracy z konsulatem RP w Nowym Jorku oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH). O public relations zadbała nowojorska agencja CURRENT•LY, natomiast za relację fotograficzną pokazu odpowiadał Sivan Miller, a za make up Juan Alberto Bazan.
Partnerami wydarzenia byli: Sunew, INGLOT, OSHEE, Muszynianka, Square Enterprises, Żubrówka, Wawel, Brooklyn Imports i Midtown Loft. Partnerzy medialni to: WP, Anywhere, Moda w Polsce, Global Fashion Channel i White Eagle Media.
Marcin Żurawicz
Fot. Magteam Production, Marcin Żurawicz
Powiedzieli po pokazie:
Maggie Haese (współorganizator pokazu, właścicielka Magteam Production):
Uważam, że pokaz wypadł wspaniale, co jest zasługą wszystkich, którzy przez kilka miesięcy pracowali nad jego przygotowaniem, w tym całego naszego zespołu Magteam Production. Jesteśmy dumni, że mogliśmy zaprezentować w Nowym Jorku polskie talenty świata mody i pokaz ten mógł odbyć się w tak pięknych wnętrzach nowojorskiego konsulatu. Po raz pierwszy jesteśmy w kalendarzu Fashion Week, ale jestem pewna, że nie ostatni. Bardzo ważne jest dla nas, aby sukces ten, za jaki niewątpliwie można już uznać dzisiejszy pokaz, miał również swoje odbicie na płaszczyźnie biznesowej.
Natalia Ślizowska (projektantka):
To mój pierwszy pokaz w Nowym Jorku. To było moje wielkie marzenie, aby się tutaj zaprezentować i dzisiaj się ono spełniło. Cieszę się z tych wszystkich miłych słów. Usłyszałam już, że kolekcja była w punkt i bardzo polska, a przede wszystkim spójna, co w świecie mody jest bardzo ważne. Pomysł z kolekcją inspirowaną Marią Skłodowską-Curie narodził się dość spontanicznie. Dla mnie jej postać reprezentuje kobiecą siłę, mądrość i niezależność. Postanowiłam stworzyć kolekcję w duchu retro, ale mimo wszystko do noszenia współcześnie, gdyż są to rzeczy, w których można dobrze i wygodnie czuć się na co dzień. Cieszę się, że udało mi się ten pomysł zrealizować, gdyż moim zdaniem ta kolekcja ma duży potencjał. Nie ukrywam, że chciałabym sprzedawać swoje ubrania w Stanach. Jestem autorką mody dość unikatowej, tak więc istnieje duża szansa, że więcej odbiorców znalazłabym nawet tutaj niż w Polsce.
Adrian Kubicki (konsul generalny RP w Nowym Jorku):
Dzisiaj mieliśmy w konsulacie największe historycznie zagęszczenie osób, które znają się na modzie. Z tego, co słyszę, wszyscy są pod bardzo dużym wrażeniem możliwości polskich projektantów. Bardzo się cieszę, że zorganizowaliśmy pierwsze wydarzenie, gdzie polscy projektanci pod tym jednym wspólnym parasolem i marką Polska mogli zaprezentować swoje prace w miejscu, które moim zdaniem najbardziej się do tego nadaje, czyli w przepięknych wnętrzach polskiego konsulatu. To piękna promocja naszego kraju, ale też bardzo ważne, że jest to również wsparcie pewnej gałęzi polskiego biznesu. Promujemy polskich projektantów i liczymy na to, że dzięki temu wydarzeniu ich ekspansja w Ameryce będzie łatwiejsza i osiągną tutaj sukces, bo ich sukces to jednocześnie sukces Polski. Udało nam się zorganizować wydarzenie na dobrym poziomie i można powiedzieć, że weszliśmy pełną parą do NY Fashion Week.
Krzysztof Grabowski (kierownik PAIH w NY):
Odbiór pokazów jest pozytywny między innymi dlatego, że projektanci zaskoczyli różnorodnością stylów, jakością wykonania kolekcji oraz w niektórych przypadkach nawiązaniem do polskiej tożsamości narodowej poprzez grafikę, tak jak w przypadku Natalii Ślizowskiej. Polska Agencja Inwestycji i Handlu, w tym jej zagraniczne biura handlowe w Nowym Jorku oraz Los Angeles, była partnerem i wsparła procesy wyboru projektantów, pozyskania partnerów biznesowych i zapewnienia cateringu oraz koordynacji całego wydarzenia. Dzięki uprzejmości Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku wydarzenie mogło się odbyć właśnie tutaj i mam nadzieję, że w przyszłości nasza współpraca będzie kontynuowana. Korzystając z okazji zachęcam do śledzenia kalendarza na naszej oficjalnej stronie internetowej paih.gov.pl, aby wiedzieć, jakie wydarzenia przygotowujemy w najbliższym czasie.