piątek, 24 września, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolonijna Studniówka w Nowym Jorku

Polonijna Studniówka w Nowym Jorku

„Zawżdy tak bywało, gdy 100 dni nauk zostało, wielce godni Żakowie biesiadowali na zdrowie staropolskim zwyczajem. Serdeczny druhu przybywaj, wesela z nami zażywaj! Skończymy o pianiu kura. Później już tylko – matura” – pisał niegdyś poeta, nawiązując do balu dziś powszechnie zwanego studniówką.

Jej historia sięga prawdopodobnie początków XIX wieku, kiedy to w 1812 r. Wilhelm von Humboldt, reformator szkolnictwa pruskiego, wprowadził egzamin dojrzałości w gimnazjach i być może wówczas stwierdzono, że „żakom” należy się noc szaleństwa przed trudnym okresem przygotowań do wspomnianych egzaminów. Dlaczego uważano, że potrzeba na to 100 dni, dzisiaj już nikt nie pamięta…

Nawiązując do tego zwyczaju, już po raz 10. Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce zorganizowała bal studniówkowy, który odbył się 1 lutego. W pięknej sali w Leonard’s Palazzo w Great Neck, NY bawiło się ponad 550 osób, w tym 225 maturzystów z 25 szkół z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Connecticut zrzeszonych w Centrali i po raz pierwszy ze szkoły konsularnej. Patronat nad tym wydarzeniem objęły tak zaszczytne placówki jak: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ambasada RP w Waszyngtonie, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, a sponsorami była PSFUK oraz CPSD.

Studniówka rozpoczyna się odtańczeniem poloneza, co jest typowo polską tradycją, która nie ma odpowiednika na całym świecie, podobnie jak sama studniówka. Poloneza jak zawsze prowadził Józef Pałka – właściciel Joseph’s Dance Studio oraz prezes CPSD dr Dorota Andraka, a „szereg” tworzyli tegoroczni maturzyści, bo tylko oni mają przywilej tańczenia poloneza na studniówce.

Na balu nie zabrakło ważnych osobistości, swoją obecnością zaszczycili abiturientów: po. konsula generalnego RP w Nowym Jorku Kamil Henne, prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski, przedstawiciele Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej: Małgorzata Gradzki i dr Iwona Korga, którzy zabierając głos, złożyli maturzystom gratulacje i życzenia powodzenia na przyszłość, podkreślając jednocześnie zasługi rodziców i nauczycieli, którzy dokładają wielu starań, aby kultywować język i podtrzymywać polskie tradycje. W imieniu młodzieży głos zabrali uczniowie z Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Riverhead, NY: Julia Klibisz i Max Kruć, a rodziców reprezentowała Małgorzata Skradzki z PSD przy parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie.

Wychowawcy klas maturalnych i dyrektorzy szkół otrzymali dyplomy w uznaniu za ich pracę, uczniowie podziękowali dr Dorocie Andrace za jej wkład w działalność Centrali i polonijnego szkolnictwa, maturzyści otrzymali teczki z listami gratulacyjnymi i certyfikatami na $50 ufundowanymi przez PSFUC.

Dr Dorota Andraka, prezes CPSD, zwracając się na początku balu do młodzieży, powiedziała: „Ta noc należy do was, zasłużyliście na nią, poświęcając czas przez ostatnich 11 lub 12 lat, uczęszczając w soboty do szkół dokształcających. Pokażcie swoim rodzicom i wychowawcom, że jesteście dorośli i odpowiedzialni i umiecie szampańsko się bawić”.

Tak też się stało, już przy pierwszych dźwiękach muzyki, za którą był odpowiedzialny zespół Windstar, parkiet zapełnił się i nie opustoszał do pierwszej nad ranem. Na tymże parkiecie nastąpiła szybka integracja młodzieży, jak również nauczycieli i rodziców, którzy – inaczej niż w Polsce – także co roku biorą udział w studniówce.

Bożena Mahmoud
Fot. CPSD

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -