czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPolonijna młodzież z USA spotkała się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą

Polonijna młodzież z USA spotkała się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą

Znani są już laureaci 4. edycji Stażu Prezydenckiego – inicjatywy realizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową oraz General Electric Company i jej spółką-córką: General Electric Company Polska Sp. z o.o.

26 maja prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z grupą 20 amerykańskich studentów biorących udział w IV edycji programu Staż Prezydencki. Fot. KPRP

W tym roku do grona partnerów programu dołączyli też marszałkowie województw lubelskiego i podkarpackiego wraz ze współpracownikami oraz Polska Fundacja Narodowa. Staż jest połączeniem wymiany politycznej, gospodarczej i kulturalnej oraz zwiedzania. Obejmuje wizyty w wiodących polskich i międzynarodowych firmach zlokalizowanych w Polsce oraz spotkania z przedstawicielami polskiego rządu i liderami biznesu.

26 maja w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z uczestnikami 4. edycji stażu spotkał się osobiście prezydent RP Andrzej Duda. – Cieszę się, że wybraliście ten program. Polska jest jednym z najlepiej rozwijających się krajów europejskich – tymi słowami zwrócił się Andrzej Duda do studentów z USA.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Polska tak naprawdę dynamicznie rozwija się dopiero od nieco ponad 30 lat. Wskazywał, że duża część infrastruktury komunikacyjnej jest nowa lub bardzo nowa, buduje się wiele dróg i sieci kolejowych.

Fot. KPRP

Jesteśmy krajem, który – jeżeli chodzi rozwój – jest dzisiaj absolutnie w szpicy Europy, to znaczy: jest jednym z najlepiej rozwijających się krajów europejskich. Mimo pandemii, mimo wszystkich kryzysów, które przyszły w ostatnim czasie – choćby tych, które wynikły z wojny na Ukrainie – mamy cały czas bardzo dynamiczny jak na skalę europejską rozwój gospodarczy. Nieprzerwanie. Wynika to z tego, że – po pierwsze – jesteśmy krajem bardzo ambitnych ludzi, którzy potrafią ciężko pracować i bardzo chcą się rozwijać. Po drugie – dlatego że jesteśmy krajem, który ma strategiczne położenie: w samym sercu Europy; geograficzny środek kontynentu europejskiego jest w Polsce – kontynuował prezydent, starając się naświetlić uczestnikom stażu, jak wiele korzyści mogą z niego czerpać.

W uroczystości wzięli też udział m.in. Mark Brzezinski – ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce i Bogdan Chmielewski – prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, a także Marcin Wasilewski – prezes zarządu General Electric Company Polska Spółka z o.o.

Fot. KPRP

To okazja, by zobaczyć nowoczesną Polskę i zrozumieć jej znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Budowanie relacji między naszymi narodami to także budowanie zrozumienia, na jak wielu obszarach nasze relacje się rozwijają – mówił ambasador Brzezinski.

Z kolei prezes PSFCU Bogdan Chmielewski wyraził nadzieję, że dzięki programowi Polska zyska kolejnych przyjaciół w Ameryce. – Jest dla nas bardzo ważne, żeby imię Polski było przekazywane w USA w należyty sposób, żeby polskie osiągnięcia, polska kultura były tam prezentowane tak, jak na to zasługują i żeby Polska była po prostu dobrze znana w ten właściwy sposób w Stanach Zjednoczonych – podkreślił.

Jednym z celów programu jest promocja pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w USA, poszerzenie wiedzy uczestników stażu na temat Polski, jej gospodarki, historii i kultury. Uczestnicy stażu mają być nieformalnymi ambasadorami Polski w Stanach Zjednoczonych.

Fot. KPRP

W tym roku podczas realizacji programu młodzież odwiedzi Warszawę, Lublin, Rzeszów i Mielec oraz okolice tych miast (Warkę, Chełm, Łańcut, Markową), zapoznając się z polską historią, tradycją i kulturą oraz współczesnym, zmieniającym się dynamicznie obliczem wschodnich terenów naszego kraju. W związku z agresją Rosji na Ukrainę i wojną toczącą się za wschodnią granicą Rzeczypospolitej Polskiej ważnym przedmiotem prezentacji będzie rosnące zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i państw regionu oraz wysiłek Polskiego Państwa, jego władz i jego obywateli w niesienie pomocy milionom uchodźców wojennych z Ukrainy.

W dotychczasowych trzech edycjach wzięło udział 60 studentów amerykańskich, głównie z uczelni o profilu ekonomicznym i technicznym.

opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -