wtorek, 21 września, 2021

Polonijna debata

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się z przedstawicielami Polonijnej Rady Konsultacyjnej 13 czerwca 2019 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (z lewej) i konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. Fot. KG RP w Nowym Jorku

Spotkanie rady było okazją nie tylko do bezpośredniego spotkania z szefem polskiej dyplomacji, ale i do podzielenia się doświadczeniami z działalności środowisk polonijnych w Nowojorskim Okręgu Konsularnym.

Niemal dwugodzinne rozmowy dały też uczestnikom możliwość zaznajomienia się z bieżącymi założeniami polskiej polityki zagranicznej, były też okazją do omówienia wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Białym Domu. Poruszano również kwestie szczególnie interesujące Polonię, tj. organizacja jesiennych wyborów parlamentarnych, rola Polonii w promocji polskiej racji stanu w USA czy ewentualność posiadania przez Polonię swoich reprezentantów w polskim parlamencie.

Fot. KG RP w Nowym Jorku

Przedstawiciele PRK podzielili się z ministrem Czaputowiczem pomysłami mającymi na celu umacnianie współpracy Państwa Polskiego z liczną lokalną polską diasporą NOK. Gościem spotkania był również radny miasta Nowy Jork Robert Holden – na co dzień blisko współpracujący ze środowiskami polonijnymi, inicjator zeszłorocznych rezolucji upamiętniających polskich bohaterów obojga narodów.

Fot. KG RP w Nowym Jorku

Polonijna Rada Konsultacyjna przy Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku funkcjonuje od 2012 r. Cykliczne spotykania tego gremium odbywają się w placówce, jak i poza nią, a obraduje ono zarówno w całości, jak i w mniejszych podkomisjach tematycznych (np. ds. edukacji, kultury, wizerunku Polski czy ekonomii). Uczestnictwo w spotkaniach Rady nie ma charakteru nominacji – uczestnicy są wybierani i zapraszani każdorazowo przez konsula generalnego, w zależności od poruszanych tematów. W spotkaniach uczestniczą liderzy organizacji polonijnych Nowojorskiego Okręgu Konsularnego (NOK), takich jak Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Fundacja Kościuszkowska, Instytut Józefa Piłsudskiego, Kongres Polonii Amerykańskiej czy Polski Apostolat Katolicki.

KG RP w Nowym Jorku

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -