sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyPolonia w Jersey City upamiętniła ofiary zbrodni katyńskiej

Polonia w Jersey City upamiętniła ofiary zbrodni katyńskiej

Zbrodnia katyńska to dokonany wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy policji politycznej Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich mord na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego. Ofiary zbrodni to ok. 14.5 tys. jeńców wojennych oraz 7.3 tys. osób cywilnych. Ofiary tej zbrodni upamiętniła Polonia z New Jersey 7 kwietnia podczas ceremonii przy pomniku „Katyń 1940” w Jersey City.

Współorganizatorami uroczystości były organizacje: Komitet Zbrodni Katyńskiej, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz Kongres Polonii Amerykańskiej. W ceremonii udział wzięli weterani, uczniowie z polonijnych szkół – Polskiej Szkoły św. Kazimierza Królewicza w Newark czy Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington, przedstawiciele harcerstwa, a także młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Wianuszek” z Newark, która przedstawiła program artystyczny. Występ zespołu „Wianuszek” był nie tylko wyrazem szacunku i pamięci dla poległych, ale również hołdem dla polskiej kultury i tradycji. W ramach prezentacji zespół zaprezentował kujawiaka, przypominając tym samym o bogactwie i różnorodności polskiego dziedzictwa ludowego.

Przedstawiciele poszczególnych organizacji złożyli pod pomnikiem kwiaty i oddali hołd pomordowanym 84 lata temu rodakom.

JS
Fot. facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -