piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaPolonia uczciła pamięć ofiar

Polonia uczciła pamięć ofiar

Data 10 kwietnia 2010 roku już na zawsze pozostanie w pamięci Polaków jako dzień największej w historii Polski powojennej tragedii narodu polskiego. Na zawsze też będzie ona połączona z rocznicą wymordowania przez rosyjskiego barbarzyńcę elit państwa polskiego w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Smoleńsku, Starobielsku, Charkowie, Twerze, Kuropatwach, Bykowni i innych.

Od prawej: Andrzej Wiśniewski, Aneta Antoniak, attaché generał Krzysztof Nolbert, Tadeusz Antoniak, Piotr Stilger. Fot. Maria Bielski

Uroczysta ceremonia

Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego już od 9 lat stara się upamiętnić te dwie tragedie tu, na ziemi amerykańskiej. W tym roku takie obchody odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie 10 kwietnia, w Niedzielę Palmową. Miały one jednak inny wydźwięk niż wszystkie poprzednie. W związku z atakiem Rosji na niepodległą Ukrainę na uroczystość zostali zaproszeni również przedstawiciele społeczności ukraińskiej, gruzińskiej i niezależnej białoruskiej.

Główna część obchodów odbyła się na pięknym cmentarzu Amerykańskiej Częstochowy w alei pomiędzy pomnikiem Husarza dłuta mistrza Pityńskiego, na którego cokole znajduje się tablica upamiętniająca ofiary z 1940 roku, bestialsko zamordowane przez sowietów, a monumentem smoleńskim, na którym zainstalowano replikę tablicy – tej, którą zaraz po tragedii członkowie rodzin zainstalowali w miejscu katastrofy, a która potem została szybko usunięta przez Rosjan.

Od prawej: ojciec Marcin Ćwierz, konsul generalny Adrian Kubicki, Marcin Luc – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022. Fot. Maria Bielski

Goście honorowi

Wśród wielu gości specjalnych obecni byli: konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, attaché obrony z Waszyngtonu gen. Krzysztof Nolbert, konsul honorowy RP z Newark, NJ prof. Robert Schwartz i konsul honorowa RP z Pensylwanii Deborah Majka. Gościem honorowym uroczystości była sybiraczka Helena Knapczyk – prezeska Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP. Na uroczystości przybył również Franciszek Piwowarczyk – członek Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Marcin Luc – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022, a także Iryna Mazur – konsul honorowa Ukrainy na stan Pensylwania i Serge Shaliga reprezentujący niezależne Stowarzyszenie Białorusinów w Ameryce. W imieniu marszałka seniora Antoniego Macierewicza obecny był jego asystent Edmund Janniger. Odczytał on list od marszałka, który niestety nie mógł być tym razem osobiście obecny, ponieważ w poniedziałek, następnego dnia, ogłaszał końcowy raport Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Katastrofy w Smoleńsku. Władze lokalne hrabstwa, w którym znajduje się Amerykańska Częstochowa, reprezentowała Denise Calafati, I zastępca Bucks County Recorder of Deeds. Licznie przybyli też członkowie organizacji polonijnych: Coalition of Polish Americans reprezentowana przez dr. Stanisława Śliwowskiego, Andrzej Burghardt – Kongres Polonii Amerykańskiej oddział w New Jersey oraz Teresa Romanowska – KPA oddział w południowej Pensylwanii, Kadeci Pułaskiego: Stanisław Bańkowski, Zygmunt Bielski i dr Teofil Lachowicz reprezentujący Zarząd Główny Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP), Jacek Szklarski – reprezentant Reduty Dobrego Imienia oraz Wojciech Michalik (SWAP Pl. 12), Franciszek Gardyasz i Adam Stępień reprezentujący Koło Przyjaciół Radia Maryja NJ. Jak zwykle licznie obecne były Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku, New Jersey, New Britain oraz Stamford, CT z koordynatorem Maciejem Rusińskim. Licznie przybyła również młodzież – harcerze z różnych zastępów z północno-wschodniej Ameryki pod przewodnictwem harcmistrza Adama Jańczuka z New Jersey oraz harcmistrzyni Marii Bielskiej z Nowego Jorku, a także młodzież z polskich szkół, również reprezentująca Zjednoczenie Polaków w Ameryce z Perth Amboy, NJ oraz Polonia Club New Brunswick, NJ. Obecność kilku grup rekonstrukcyjnych, których członkowie wykonali salwę honorową również uświetniła uroczystości.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki i sybiraczka, prezes korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP Helena Knapczyk. Fot. Maria Bielski

Apel Pamięci

Uroczystość poprowadzili Aneta Antoniak z Andrzejem Wiśniewskim, którzy po przywitaniu wszystkich gości poprosili gospodarza miejsca ojca Marcina Ćwierza – przeora Amerykańskiej Częstochowy o modlitwę. Hymny odśpiewała Marika Szczepek. Apel Pamięci, poprowadzony przez Tadeusza Antoniaka – przewodniczącego Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego – podzielony był na trzy części. Pierwsza poświęcona była zamordowanym przez NKWD polskim oficerom i przedstawicielom inteligencji w Katyniu, druga ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, trzecia część natomiast poświęcona była dzielnie walczącym o swoją niepodległość Ukraińcom, których putinowska horda morduje, nie zważając, że są to bezbronne kobiety i dzieci.

W swoim przemówieniu Tadeusz Antoniak stwierdził: „Te dwie narodowe tragedie są już na zawsze ze sobą połączone, tragedie, które jak w soczewce ukazują okrucieństwa tyrańskiej, barbarzyńskiej Rosji, Rosji, która niezależnie od tego, czy jest carska, komunistyczna – stalinowska – sowiecka, czy tak jak obecnie putinowska, zawsze jest imperialna, która kosztem niezależnych, niepodległych państw, kosztem życia niewinnych ludzi próbuje budować swoją państwowość i niestety czasami jej się udaje (…) My, Polacy to wiemy od dawna, a teraz w końcu cały świat widzi do czego zdolny jest Putin”.

Harcerze złożyli wieńce pod Monumentem Smoleńskim. Fot. Maria Bielski

Lekcja historii

Konsul generalny Adrian Kubicki wspomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wypowiedziane w 2008 r. w Tbilisi, stolicy Gruzji, które okazały się prorocze „dziś to jest Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później być może przyjdzie czas na Polskę”. Mówił też jak bardzo ważne dla narodu polskiego jest to, żeby katastrofa smoleńska została dobrze zbadana i winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Zwracając się do harcerzy, poprosił o podejście do mównicy Helenę Knapczyk – sybiraczkę i stwierdził: „proszę was, abyście chcieli słuchać świadectw takich osób jak pani Helena, my wszyscy musimy je wziąć sobie bardzo głęboko do serca”.

Helena Knapczyk w swoim bardzo emocjonalnym przemówieniu wspominała swoje dzieciństwo, wywózkę na Sybir, transport bydlęcymi wagonami. Zwracając się do Ukraińców obecnych na cmentarzu mówiła: „Jesteśmy z wami, nie poddawajcie się”, a do młodzieży: „Pamiętajcie, że wolność nie jest dana raz na zawsze”.

W obchodach udział wzięli harcerze i harcerki z Hufców Warmia i Podhale. Fot. Maria Bielski

Wołanie o sprawiedliwość

Generał Krzysztof Nolbert w swoim przemówieniu podziękował wszystkim za pielęgnowanie pamięci. Zwracając się również do Ukraińców i Białorusinów mówił: „Dziś bardzo ważne jest żebyśmy zostali zjednoczeni, bo tylko razem będziemy mogli rozliczyć wszystkie zbrodnie Putina”.

Kolejnym mówcą był profesor Robert Schwartz – konsul honorowy RP w Newark. Powiedział: „Ogromnie ważne dla mnie jest to, że tu jestem, razem z tymi, którzy chcą uczcić pamięć tych, którzy zostali zamordowani w Smoleńsku, prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, jego żonę i wielu innych zamordowanych razem z nim, gdy lecieli uczcić pamięć tych, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Już wiemy, że był to sabotaż. Zginęli, bo była to pułapka. (…) Jestem pełen podziwu dla ministra Antoniego Macierewicza za jego wytrwałość w dążeniu do wyjaśnienia tej zbrodni”.

Prof. Robert Schwartz – konsul honorowy RP w New Jersey. Fot. Maria Bielski

Jedność narodów

Następnym mówcą była konsul honorowa Ukrainy Iryna Mazur, która łamiącym się głosem bardzo dziękowała całej Polonii, ale nade wszystko wszystkim Polakom za wspieranie jej narodu. Mówiła: „my wszyscy wiedzieliśmy od razu, że to, co stało się z waszym prezydentem w Smoleńsku, to nie był wypadek. My znamy działania Putina od lat. Tam nie ma przypadków”.

Konsul honorowa Ukrainy Iryna Mazur. Fot. Maria Bielski

Kolejnym mówcą był Serge Shaliga, przedstawiciel niezależnego Stowarzyszenia Białorusinów w Ameryce, które stoi w opozycji do polityki Łukaszenki. Apelował, żeby Polska nie zostawiała Białorusinów. Mówił, że w Białorusi jest ogrom ludzi, którzy chcą swojej ojczyzny wolnej, niezależnej od Rosji i wiedzą, że z Polską mogą tego dokonać. Na koniec Edmund Janniger odczytał list i przekazał pozdrowienia od marszałka seniora Antoniego Macierewicza.

Ceremonię rocznicową zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem Husarza oraz monumentem upamiętniającym katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku. Zaraz po uroczystości na cmentarzu wszyscy udali się na mszę świętą za ofiary katastrofy smoleńskiej, którą koncelebrowali o. Tadeusz Lizieńczyk – prowincjał zakonu paulinów, o. Marcin Ćwierz – przeor Amerykańskiej Częstochowy oraz ks. Stanisław Leśniowski.

Aneta Antoniak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -