wtorek, 3 sierpnia, 2021

Polonia pamięta

Rocznica narodowych tragedii: Katyń 1940 – Smoleńsk 2010.

W uroczystościach wziął udział konsul Mateusz Gmura oraz przedstawiciele polonijnych organizacji, m.in. SWAP, PSFCU, CPSD, KPA, Klubów GP, Sokolnictwa, ZNP i Główna Marszałek Parady Pułaskiego Jadwiga Kopala. Fot. T. Antoniak

81. rocznicę mordu katyńskiego oraz na stałe związaną z nią 11. rocznicę katastrofy samolotu rządowego TU-154M upamiętnili licznie zgromadzeni rodacy zamieszkujący wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Centralne uroczystości odbyły się w Duchowej Stolicy Polonii, tj. Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, PA.

Wśród zaproszonych gości przybyli: konsul RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura, przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej: Bogdan Chmielewski – dyrektor wykonawczy i członek Rady Dyrektorów, Ryszard Bąk, Główna Marszałek Parady Pułaskiego Jadwiga Kopala, prezes Coalition of Polish American dr Stanisław Śliwowski, prezes Związku Narodowego Polskiego Katarzyna Kołek, Anna Tracz – wiceszefowa Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Wiesław Wierzbowski – przewodniczący Klubu GP w Bostonie i prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej we wschodnim Massachusetts, Paweł Grzegorczyk – wiceprezes Gniazda Sokołów nr 17.

Modlitwę za dusze zamordowanych polskich oficerów przez radzieckie NKWD oraz 96 ofiar katastrofy samolotowej poprowadził paulin o. Bartłomiej Marciniak – kapelan ZHP.

Konsul RP Mateusz Gmura odczytał listy skierowane do Polonii z Kancelarii Prezydenta RP, a podpisane przez min. Adama Kwiatkowskiego oraz konsula generalnego w Nowym Jorku Adriana Kubickiego. W obu listach zawarte zostały ogromne podziękowania dla Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, Klubów Gazety Polskiej, Przyjaciół Rodzin Radia Maryja, Reduty Dobrego Imienia RP oraz całej zaangażowanej w przedsięwzięcia rocznicowe Polonii.

Przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego Tadeusz Antoniak przekazał pozdrowienia i podziękowania od min. Jana Dziedziczaka, skierowane do uczestników i organizatorów uroczystości. W dalszej kolejności odczytał list od Marszałka Seniora Antoniego Macierewicza, skierowany do rodaków mieszkających w Ameryce. W liście wyraźnie podkreślił on, iż polska elita z 1940 roku została zamordowana tylko dlatego, że była przedstawicielami państwa polskiego. Ten fenomen polskości był zagrożeniem dla państwa sowieckiego. Podobnie nam współczesnym wydaje się nieprawdopodobne, wręcz nierzeczywiste, że ktoś śmiał podnieść rękę na prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię, byłego prezydenta na uchodźctwie oraz pozostałe 93 osoby, które poniosły razem z nimi śmierć nad Smoleńskiem.

„Ta tragedia ukazuje skalę zagrożenia dla całego współczesnego świata” – napisał Marszałek Senior, a zarazem przewodniczący podkomisji do ponownego zbadania katastrofy nad Smoleńskiem, który zwraca się do Polonii, zadając pytania: „Czy można przejść do porządku dziennego nad taką tragedią? Czy można się pogodzić z tym, iż na oczach całego świata wysadza się w powietrze samolot wiozący polską elitę narodową? Czy można milczeć w obliczu kłamstwa smoleńskiego, które zrzuca odpowiedzialność za tę zbrodnię na polskich pilotów, prezydenta Kaczyńskiego, generała Andrzeja Błasika?”.

Antoni Macierewicz kończy konkluzją: „Naród, który by to przyjął, na zawsze utraciłby godność, a opinia międzynarodowa, która by się z tym pogodziła, przestałaby być wiarygodna, świat, który by to przemilczał, stałby się miejscem aprobującym bezprawie i zbrodnię. Dlatego przez 11 ubiegłych lat ciężko pracowaliśmy nad dojściem do prawdy o tym, co stało się nad Smoleńskiem, jak doszło do tej tragedii i kto jest za nią odpowiedzialny. Opublikowany ostatnio przez polską telewizję publiczną raport relacjonujący wyniki prac komisji badającej katastrofę smoleńską przedstawia jednoznaczne dowody pokazujące rosyjską odpowiedzialność za śmierć polskiej elity politycznej nad Smoleńskiem”. W końcowych słowach listu pogratulował inicjatywy, z jaką wystąpił przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego Tadeusz Antoniak wraz z koordynatorem Klubów Gazety Polskiej na Amerykę i Kanadę Maciejem Rusińskim, dotyczącej skierowania listu do obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w celu wsparcia działań podkomisji dotyczących zwrotu zawłaszczonych dowodów po katastrofie, w tym wraku samolotu (cały list do prezydenta Bidena w linku poniżej).

Tadeusz Antoniak gorąco zachęcał zebranych do zapoznania się z „raportem podkomisji” badającej przyczyny katastrofy samolotu rządowego TU-154M, zamieszczonym na stronie Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego pod adresem https://www.sdcc-usa.org/ (multimedia). Przypomniał też, że ten materiał był wyemitowany przez TVP w sobotę 10 kwietnia br. 

Następnie apel pamięci poświęcony ponad 20 tysiącom polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku odczytał Jacek Szklarski – przedstawiciel Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Upamiętniając katastrofę samolotową nad Smoleńskiem reprezentanci Klubów Gazety Polskiej z New Jersey i Filadelfii odczytali nazwiska 96 ofiar tego tragicznego w skutkach lotu.

Ceremonie rocznicowe zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem „Husarza” dłuta śp. mistrza Andrzeja Pityńskiego oraz monumentem upamiętniającym katastrofę lotniczą z 10 kwietnia 2010 roku. Po zakończeniu obchodów wszyscy zebrani udali się na mszę świętą odprawioną w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Doylestown, PA.

Mszę św. w niedzielę Miłosierdzia Bożego odprawił w koncelebrze o. Bartłomiej Marciniak, który na wstępie przywitał gości honorowych i podziękował organizatorom za przygotowanie uroczystości na cmentarzu. W swojej homilii wspomniał postać świętej Faustyny i jej niezwykłe posłuszeństwo wobec Jezusa oraz postać świętego Jana Pawła II, który ogłosił światu fenomen świętej Faustyny. Na koniec kazania jeszcze raz przywołał pamięć ofiar ludobójstwa katyńskiego i dramatu smoleńskiego, powiedział: „nie mam wątpliwości co to tego, że ich śmierć była ofiarą dla wolnej i niepodległej Polski”.

Małgorzata Bojko

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -