sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticut„Polonia dla uchodźców”

„Polonia dla uchodźców”

Na przestrzeni ostatnich tygodni, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, Polonia w Connecticut nie przestaje okazywać swojej solidarności i wsparcia ofiarom tej brutalnej agresji – zarówno tym w Ukrainie, jak i tym, którym udało się uciec przed wojną do sąsiedniej Polski. W całym stanie odbyło się już kilkadziesiąt akcji charytatywnych, zbiórek artykułów medycznych i higienicznych, ubrań i funduszy, demonstracji. Jedną z największych takich akcji okazał się koncert, jaki miał miejsce w Trinity on Main w centrum New Britain 13 marca, w którym wzięli udział liczni polonijni artyści, a wśród 500-osobowej widowni zebrano ponad 20 tys. dolarów na pomoc uchodźcom.

Jednym z uczestników programu artystycznego był zespół „Polanie” z Bridgeport. Facebook/PolanieCT

Inicjatorami koncertu byli znani w Connecticut polonijni działacze: Mariola Karwacka, Małgorzata Płońska, Izabela Pardo-Małecka oraz Tomasz Moczerniuk. Pomimo iż koncert odbył się pod patronatem Fundacji Kultury Polskiej w Connecticut, to właśnie ta czwórka dokonała czegoś, co wydawałoby się niemożliwe – zorganizowała imprezę na tak dużą skalę w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Jak przyznają sami organizatorzy, to, co dzieje się w Ukrainie, obrazy wojny i cierpienia, jakie nieustannie widać w mediach, nie pozwalają pozostać obojętnym. Pomysł zorganizowania koncertu pod hasłem „Polonia dla uchodźców z Ukrainy” powstał spontanicznie… ale szybko przerodził się w wielkie dzieło Polonii.

W realizację inicjatywy zaangażowały się też inne osoby, w tym były burmistrz New Britain Lucian Pawlak, który wziął na siebie kwestie logistyczne związane z miejscem, gdzie miał się odbyć koncert, czyli Trinity on Main w New Britain. Udział w koncercie zadeklarowali liczni polonijni i ukraińscy artyści. Każdy z nich wystąpił charytatywnie, aby maksymalny dochód z koncertu przekazany został na jego cel. Włączyły się też polonijne media, inni wolontariusze. I choć organizatorzy mieli do samego końca wątpliwości, czy uda się wypełnić mogącą pomieścić 300 osób salę z tak krótkim wyprzedzeniem i czasem na promocję koncertu, w niedzielę 13 marca sala koncertowa wypełniona była po brzegi, dostawiano nawet krzesła, aż ostatecznie zostały same miejsca stojące.

W zorganizowanym w zaledwie dwa tygodnie koncercie wzięło udział 500 osób. Fot. New Britain Herald

Koncert rozpoczęło niespodziewane wystąpienie gubernatora stanu Connecticut Neda Lamonta oraz jego zastępcy Susan Bysiewicz. Odśpiewano hymny narodowe Polski i Ukrainy.

Nie znajdujemy słów, aby opisać atmosferę tego wydarzenia. Wspólnie płakaliśmy, trzymaliśmy się za ręce i nuciliśmy przepiękne utwory, które zmuszały do głębokich refleksji. Każda osoba będąca na sali czuła się współorganizatorem tego dzieła. Każdy pragnął ofiarować jakąś część siebie bombardowanej i płonącej Ukrainie – relacjonuje wydarzenie jedna z organizatorek, Izabela Pardo-Małecka.

W trakcie koncertu sprzedawane były polskie ciasta i wypieki, które zostały podarowane przez liczne polonijne sklepy i piekarnie, w tym Kasia’s Bakery, Roly Poly, Lasowiak Deli, Baltyk Deli, Europol Deli, Billy’s Bakery oraz Unicorn Bakery.

Podczas modlitwy za Ukrainę ojciec Norbert Siwiński, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Bridgeport, nazwał działania lokalnej Polonii „mostem pomocy płynącej z Connecticut do Ukrainy”. Działania Polonii w Connecticut i w całych Stanach Zjednoczonych, gdzie ma miejsce podobna mobilizacja, nie są w stanie powstrzymać wojny, jaka wciąż toczy się w Ukrainie, ale możemy być dumni z tego, że nie pozostajemy obojętni i że nasze czyny dobroci w jakiś mały sposób ukoją to niewyobrażalne ludzkie cierpienie.

WEM


W koncercie „Polonia dla uchodźców z Ukrainy” wystąpili:

  • Krzysztof Medyna, saksofonista jazzowy
  • Chór św. Faustyny Kowalskiej z Bridgeport z o. Norbertem Siwińskim (dyrygent: Joanna Kocąb)
  • Karolina Wojteczko, mezzosopranistka
  • Jan Rudziński, były solista Mazowsza
  • Piotr Olejniczak (Kameleon), wokalista i gitarzysta
  • Jerry Malinka, gitara
  • Jarek Majka z córką Aleksandrą, soliści
  • Adrian Sylveen, dyrektor Connecticut Lyric Opera wraz z małżonką Brunildą Myftaraj, skrzypce
  • Dorota Kościuk-Borkowska, solistka
  • Renata Krzyszczyk-Kwaśnik, pianistka
  • Klaudia Naumowicz-Niewiadomska z synem Antonim, skrzypce
  • Chór ukraiński Yevshan, dyrygent Alex Kuzma
  • Zespół Pieśni i Tańca „Polanie”, dyrektor artystyczny Hanna Deja
  • Zespół Ludowy ukraiński „Złoty Promień”
  • Chór Polonia – Paderewski, dyrygent Klaudia Naumowicz-Niewiadomska
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -