poniedziałek, 27 września, 2021
Strona głównaPoloniaFlorydaPolonia chce konsulatu generalnego RP na Florydzie

Polonia chce konsulatu generalnego RP na Florydzie

Dyżury konsularne nie zaspokajają potrzeb wszystkich potrzebujących – to najważniejszy argument Polonii petycji w sprawie utworzenia na Florydzie konsulatu generalnego Rzeczypospolitej Polskiej. Jej autorką jest Karolina Mościcka – mieszkająca na Florydzie Polka, agentka nieruchomości i autorka bloga „Kierunek Floryda”. Petycję można znaleźć i podpisać na stronie www.petycjeonline.com.

Organizowane dyżury konsularne pokrywają jedynie 20 procent zapotrzebowania – czytamy w uzasadnieniu petycji. Fot. Archiwum WEM

W Miami od lat prężnie działa Konsulat Honorowy RP, na czele którego stoją konsul honorowy Lady Blanka Rosenstiel oraz jedyny w USA wicekonsul honorowy Beata Paszyc, ale zgodnie z polskim prawem konsulaty honorowe nie mogą przyjmować wniosków paszportowych.

W petycji lokalnej Polonii czytamy, że „Polaków na Florydzie cały czas przybywa”, a załatwienie spraw paszportowych w Waszyngtonie jest dla Polonii „ogromnym utrudnieniem”. „Organizowane dyżury konsularne pokrywają jedynie 20 procent zapotrzebowania (tak jedna z osób, z którą rozmawiałam, została poinformowana przez panią przyjmującą zapisy). Wielu osobom niestety nie udaje się zapisać na dyżur, mimo że pilnie potrzebują polskiego paszportu” – dodaje w petycji Mościcka.

Jako przykład autorka bloga wskazuje dyżur konsularny w Clearwater w dniach 22-23 stycznia, na który bardzo szybko, bo już 8 stycznia, zakończyły się zapisy, ponieważ było tak wielu chętnych.

Mościcka podkreśla, że otrzymuje wiele pytań odnośnie dyżurów konsularnych na Florydzie i to właśnie stąd wzięła się jej myśl, że taka placówka naprawdę by się przydała na Florydzie.

Dyżury konsularne są bardzo pomocne, ale oprócz tego, że nie zaspokajają one potrzeb wszystkich potrzebujących, to jeszcze organizowane są tylko co jakiś czas i w konkretnych dniach. Jest to też utrudnienie dla osób, które pracują i nie zawsze w tych konkretnych dniach mogą sobie pozwolić na skorzystanie z tej opcji – tłumaczy.

Petycja w sprawie utworzenia placówki konsularnej na Florydzie dostępna jest pod adresem: www.petycjeonline.com/utworzenie_placowki_konsularnej_rzeczypospolitej_polskiej_w_miami

Jak zapowiada jej autorka, zostanie ona wysłana pocztą do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a kopia do wiadomości Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych działają cztery polskie konsulaty generalne: w Nowym Jorku, w Los Angeles, w Chicago, oraz niedawno otwarty w Houston.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -