niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkJadwiga Kopala poprowadzi 83. Paradę Pułaskiego

Jadwiga Kopala poprowadzi 83. Paradę Pułaskiego

Tegoroczną Paradę Pułaskiego jako Główny Marszałek poprowadzi Jadwiga Kopala, polonijna działaczka i społecznica z New Jersey, która z październikową manifestacją polskości na Piątej Alei związana jest od prawie trzech dekad. Szarfę marszałkowską wręczono jej podczas specjalnej uroczystości, która odbyła się 16 stycznia w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Jadwiga Kopala tuż po ceremonii szarfowania otrzymała gromkie brawa od publiczności oraz byłych Głównych Marszałków. Fot. MK

Marszałkowska uroczystość

Około 200 osób wzięło udział w oficjalnym przekazaniu tytułu oraz szarfy marszałkowskiej Jadwidze Kopali, która od tego momentu na wszelkich polonijnych wydarzeniach będzie pojawiała się jako Główna Marszałek 83. Parady Pułaskiego. Uroczystość prowadzili: Aleksandra Słabisz oraz Bartek Szymański, a rozpoczął konsul Kamil Henne, kierownik nowojorskiej placówki dyplomatycznej, który przywitał wszystkich gości oraz wygłosił krótkie przemówienie. – Jest mi niezmiernie miło powitać Panią Jadwigę Kopalę, która działa z poświęceniem na rzecz Polonii. Bardzo się cieszę, że ta wyjątkowa rola przypadła w tym roku kobiecie – mówił konsul Kamil Henne. Podkreślił również, że jest bardzo zadowolony z faktu, że Parada Pułaskiego od 1937 roku integruje Polonię i pokazuje naszą siłę.

Następnie krótkie powitanie wygłosił Richard Zawisny, przewodniczący Głównego Komitetu Parady Pułaskiego, który zachęcił wszystkich do licznego udziału w tym październikowym wydarzeniu i pogratulował Jadwidze Kopali objęcia funkcji Głównego Marszałka. Tradycyjnie została również wygłoszona specjalna modlitwa powitalna, którą odmówił ks. bp Witold Mroziewski z diecezji brooklyńśkiej. Po jej zakończeniu Matthew Kotowski odśpiewał hymny narodowe: „The Star-Spangled Banner” oraz „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie odbyła się główna część tzw. sashingu, czyli przekazania szarfy marszałkowskiej, którą Jadwidze Kolapi założył Darek Barcikowski, Główny Marszałek Parady Pułaskiego 2019. W ceremonii tej towarzyszyły mu wszystkie osoby pełniące tę funkcję w ostatnich latach, które były obecne na uroczystości. Byli to: Peter Eagler, Stanisław Trojaniak, Richard Zawisny, Thomas Duch, Marek Zawisny, Dariusz Knapik, Michał Kulawik, Artur Dybanowski i Sławomir Platta.

Później odbyła się seria wystąpień, przemówień i gratulacji składanych na ręce tegorocznej Głównej Marszałek Parady Pułaskiego. Prócz Darka Barcikowskiego i Jadwigi Kopali głos zabrali m.in.: Nancy Lystash-Gerbery, reprezentująca archidiecezję Newark, gdzie pracuje Główna Marszałek 63. Parady Pułaskiego, a także Derek Armstead, burmistrz Linden, NJ, gdzie Jadwiga Kopala przez wiele lat działała w lokalnym Komitecie Parady Pułaskiego oraz Daniel Kurzyna, z biura radnego miejskiego Roberta Holdena, reprezentującego 30. nowojorski okręg wyborczy. Obaj politycy wręczyli głównej bohaterce wieczoru okolicznościowe dyplomy z rezolucjami i gratulacjami. Odbyła się także część artystyczna, w trakcie której wystąpiła Marcelina Domaracki oraz pianista Robert Argasiński. Kilka pieśni zaśpiewały również Benedyktynki Misjonarki z Huntington, NY. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości siostry zakonne wykonały także pieśń „Boże coś Polskę” oraz „God Bless America”. Wcześniej ks. bp Witalij Krywicki z diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie odmówił modlitwę zamykającą ceremonię.

Przekazanie szarfy

Zanim ubiegłoroczny Główny Marszałek Parady Pułaskiego Darek Barcikowski założył Jadwidze Kopali szarfę z napisem „Grand Marshal 2020 Pulaski Day Parade”, to wcześniej wygłosił przemówienie, w którym podziękował wszystkim za uczestnictwo w ostatniej manifestacji Polonii na Piątej Alei, a także złożył gratulacje swojej następczyni i zapewnił ją o pomocy na jaką może liczyć. – Chciałbym w imieniu nas wszystkich zadeklarować, że będziemy Ci pomagać, będziemy Cię wspierać i będziemy z Tobą. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, alby ta parada i towarzyszący jej bankiet były nadzwyczajne w tym roku. Mam nadzieję, że w ten sposób chociaż troszeczkę spłacimy dług, jaki mamy wobec Ciebie, za Twoją pracę na rzecz Parady Pułaskiego, na rzecz Polonii i na rzecz nas wszystkich. Wydaje mi się, że nikt z grona byłych marszałków Parady Pułaskiego lub być może bardzo niewiele osób zasłużyło i zapracowało na ten zaszczyt tak jak Ty – podkreślił Darek Barcikowski.

Z kolei Jadzia Kopala podziękowała za wyróżnienie, jakie ją spotkało, oraz wszelką pomoc, jaką cały czas doświadcza oraz jakiej również oczekuje przy organizacji tegorocznej Parady Pułaskiego. – Życie jest pełne niespodzianek. Z Paradą Pułaskiego związana jestem od prawie 30 lat, ale przez cały ten czas, przez myśl mi nawet nie przeszło, że mogę dostąpić tego wielkiego zaszczytu i wyróżnienia. Nominacja na Głównego Marszałka przerosła moje najśmielsze marzenia – powiedziała Jadwiga Kopala. Poinformowała również, że tegoroczna parada, prócz bohatera dwóch narodów – gen. Kazimierza Pułaskiego, będzie również upamiętniała św. Jana Pawła II, którego setną rocznicę urodzin będziemy obchodzić w tym roku, a także stulecie Cudu nad Wisłą, czyli bohaterskiej walki Polaków o Warszawę w 1920 roku. Tegoroczna Parada Pułaskiego odbędzie się w niedzielę, 4 października.

MK

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -