sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałySportPolacy tuż poza podium mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn

Polacy tuż poza podium mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn

W dniach 1-18 września rozegrane zostały 41. mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn. Gospodarzami turnieju były Czechy, Gruzja, Niemcy i Włochy.

Polscy koszykarze zajęli 4. miejsce, co jest najlepszym rezultatem naszej reprezentacji na imprezie tej rangi od ponad 50 lat. Fot. fiba.basketball

Zwycięzcą turnieju okazała się Hiszpania, która w finałowym meczu rozegranym w Berlinie pokonała Francję 88:76. Hiszpanie sięgnęli tym samym po swoje czwarte w historii mistrzostwo Europy. Ich zawodnik – Willy Hernangomez, 28-letni środkowy klubu NBA, New Orleans Pelicans – otrzymał też tytuł MVP, czyli nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika całego EuroBasketu.

Mistrzowskie rozgrywki były niezwykle udane dla Polaków. Choć biało-czerwoni znaleźli się poza podium, zajmując czwarte miejsce, to był to najlepszy występ naszej reprezentacji od ponad 50 lat – ostatni raz w pierwszej czwórce Polacy byli w 1971 r. Ponadto w ćwierćfinale to właśnie Polacy wyeliminowali (90:87) Słowenię, obrońcę tytułu. Niestety, w meczu o brązowy medal lepsi okazali się Niemcy, wygrywając z Polakami 82:69.