poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaGorący TematPodano datę pogrzebu królowej Elżbiety

Podano datę pogrzebu królowej Elżbiety

Pałac Buckingham poinformował, że pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie w poniedziałek, 19 września, i będzie miał charakter państwowy. Dzień ten będzie w całym kraju wolny od pracy. Znane są też szczegółowe ustalenia odnośnie tego, co będzie się działo w tygodniu poprzedzającym pogrzeb.

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się 19 września. Fot. PAP

W niedzielę, 11 września, trumna z ciałem królowej została przewieziona z zamku Balmoral do Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu, gdzie złożono ją w Sali Tronowej, aby umożliwić personelowi pałacu oddanie hołdu.

W poniedziałek, 12 września, król Karol III wraz z żoną Camillą udadzą się do Edynburga, by dołączyć do konduktu z Holyroodhouse do Katedry św. Idziego, gdzie miejscowa ludność będzie mogła przyjść i oddać hołd królowej. Przy trumnie czuwać będzie też król i inni członkowie rodziny królewskiej.

We wtorek, 13 września, karawan zabierze trumnę na lotnisko w Edynburgu. Stamtąd trumna zostanie przewieziona samolotem do bazy RAF Northolt w Londynie, z której zostanie przetransportowana do Pałacu Buckingham, gdzie zostanie ona umieszczona na środku sali balowej, aby umożliwić członkom rodziny królewskiej złożenie hołdu.

W środę, 14 września, trumna zostanie przewieziona powozem z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego, a za nią będą szli król i inni członkowie rodziny królewskiej i personel pałacu. W Pałacu Westminsterskim arcybiskup Canterbury odprawi krótkie nabożeństwo. Trumna pozostanie tam przez cztery dni, podczas których ludzie będą mogli przejść obok niej, by oddać hołd.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w poniedziałek, 19 września, się o godz. 11:00 czasu miejscowego w Opactwie Westminsterskim, po czym trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona do Windsoru, gdzie zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -