środa, 22 marca, 2023
Strona głównaZdrowie i UrodaPijawki medyczne, czyli hirudoterapia

Pijawki medyczne, czyli hirudoterapia

Hirudoterapia to stara sprawdzona nieinwazyjna metoda leczenia pijawkami, przeżywająca obecnie renesans w świecie. Znana jest ludzkości już od dawna, pijawki wykorzystywane były do leczenia już za czasów starożytnych. Pisano o nich w egipskich hieroglifach, w Biblii, w dziełach starożytnych rzymskich i greckich medyków.

Pijawek można używać prawie przy wszystkich schorzeniach, bo pijawka tak naprawdę niczego nie leczy, tylko oczyszcza i uaktywnia organy, system krwionośny i limfatyczny. Fot. Janusz M. Szlechta

Od niedawna w USA hirudoterapia wraca do łask i jest uważana za alternatywną metodę leczenia dolegliwości i schorzeń. Sięgają po nią coraz częściej duże ośrodki medyczne oraz wiele szpitali, m.in. szpital Beth Israel w Nowym Jorku. W szerokim świecie jednak leczenie pijawkami było i jest na równi z tzw. medycyną nowoczesną. Przoduje tu Rosja, gdzie pijawki są używane tak często jak tabletki, w Niemczech jest zarejestrowanych ponad 760 gabinetów hirudoterapii, Polska ma ich nie mniej. Każdy kraj Europy i Azji używa pijawek. Armie izraelska, Czarnogóry używają pijawek jako codziennego lekarstwa. Tylko w USA nic się o nich nie mówi w oficjalnych mediach – powód? Pijawek nie można opatentować, a więc nie można czerpać z nich miliardowych zysków.

Badania nad hirudoterapią zaczęto robić już pod koniec XVIII wieku. Tak naprawdę nie wiedziano wówczas, jak pijawki działają, stawiano je tylko w miejscach, gdzie bolało: jak bolała głowa, stawiano na głowę itp. Do badań nad pijawkami najwięcej przyczynili się Rosjanie, choć nie zawsze na drodze etycznych działań. Nakazywano na przykład przykładanie pijawek chorym w łagrach syberyjskich, gdzie wyodrębniano chorych na określoną chorobę i eksperymentowano na nich na zasadzie prób i błędów, prowadząc dokumentację. W ten sposób stworzono pracę opisującą około 530 chorób, które pijawki leczą, z opisem choroby i dokładnymi miejscami, w których pijawki powinny być stawiane w przypadku każdej z nich. Badania te prowadzono przez ponad 100 lat. Dużo badań zrobili też Niemcy, Francuzi i oczywiście Polacy.

Mechanizm działania pijawek

Co powoduje, że po sesji z pijawkami chory nagle czuje się lepiej? Pijawka po nakłuciu skóry wpuszcza do ciała żywiciela swoją „ślinę”, w której znajduje się prawie dwieście substancji chemicznych, które dokonują „cudownych” uzdrowień. Są tam m.in. enzymy, regulujące krzepnięcie krwi, ciśnienie tętnicze krwi, są inhibitory o działaniu przeciwzapalnym, naturalne antybiotyki i wiele innych. Głównym enzymem wydzielanym przez pijawki jest hirudyna, która jest związkiem przeciwzakrzepowym. By przytoczyć parę innych związków: Bdelina – inhibitor proteaz, Hirustazyna – antykoagulant, Apyraza – ferment upłynniający krew, Anyelastaza – ogranicza działanie elastaz powodujących starzenie się skóry, Lipazy i Esterazy – substancje powodujące rozkład tłuszczów, Gilantyna – antykoagulant i silny lek antyprzerzutowy, Eglina – silny lek przeciwzapalny, antykoagulant, Hementyna – rozpuszcza zakrzepy i zapobiega tworzeniom się nowych, Destabilaza – rozkłada zakrzepłą krew, zawiera także Prostaglandynę – regeneruje naczynia krwionośne, przewód pokarmowy oraz reguluje poziom cukru we krwi i poziom ciśnienia krwi, Hialuronidaza – silny antybiotyk i związek powodujący przenikanie przez błony komórkowe, a także substancje znieczulające, substancje rozszerzające naczynia krwionośne, neurotransmitery, substancje antynowotworowe, antybiotyki. Enzymy pijawek oczyszczają poszczególne organy, przywracając pierwotną homeostazę organizmu. Oczyszczają ciało z chemicznych toksyn i szkodliwych mikroorganizmów, regenerując je i udrażniając nasz system limfatyczny.

Na jakie choroby pomaga hirudoterapia?

By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zrozumieć, że pijawki to nie jest „złota” pigułka na wszystko. Pijawka zabija patogeny, usuwa toksyny i regeneruje organizm. Ciało leczy się samo – wyjmij wbitą drzazgę z ręki, ręka zagoi się sama. Lista chorób, na które pomagają pijawki, jest ogromna – hirudoterapia skutecznie eliminuje wiele schorzeń układu sercowo-naczyniowego, choroby i bóle serca, chorobę niedokrwienną, wysoki cholesterol, choroby skóry, hemoroidy, rwę kulszową, żylaki, trudno gojące się rany, obrzęki powypadkowe, choroby płuc i oskrzeli, problemy z zatokami, choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, alergie, procesy starzenia, choroby kobiece, bezpłodność, prostatę, impotencję, zapalenie korzonków nerwowych, udary, bóle stawów, choroby nerek, bóle kręgosłupa, agresję, histerię, nerwice, lista jest długa… Pijawki są przykładane pacjentom z chorobami zakrzepowo-zatorowymi, z nadciśnieniem lub niedociśnieniem, z miażdżycą oraz osobom po zabiegach plastycznych, w szczególności po replantacjach. Są bardzo dobre na usuwanie złogów w żyłach. Pomagają na system nerwowy, kiedy mamy podrażnione nerwy, np. nerw kulszowy nie daje nam spokoju, a leki, które tylko uśmierzają ból, nie tylko są czasem niewystarczające, ale często szkodliwe. Pijawki w takich przypadkach regenerują ten nerw. Od najdawniejszych czasów pijawki przykładane były w celu poprawy nastroju i samopoczucia. Dziś wiadomo, że pijawki mają w swojej ślinie endorfinę, zwaną hormonem szczęścia. Wywołuje ona nie tylko uspokojenie i stan zadowolenia, ale również działa przeciwbólowo. Stosowanie hirudoterapii zalecane jest więc pacjentom z depresją, nerwicami i agresją. Terapia pijawkami przynosi dobre efekty przy trądziku, cellulicie, łuszczycy, przebarwieniach, egzemie, sklerodermii, różyczce, żylakach, pajączkach na kończynach dolnych.

Stawianie pijawek

Jest kilka podstawowych sposobów na posługiwanie się pijawkami. Pierwszy z nich, najbardziej popularny, to przykładanie pijawki w miejsce, które boli. Prosty sposób, który w większości przypadków działa. Drugi sposób to stawianie pijawek na energetyczne centra na ciele człowieka, bardzo dobrze działa na uregulowanie naszego poziomu energii w organizmie. Trzeci sposób to kompleksowe oczyszczanie całego organizmu – stawiając pijawki w odpowiedniej kolejności, na wszystkie duże organy w ciele, które są tzw. tranzytowymi przepompowniami krwi, to znaczy wątroba, nerki, trzustka, serce itd. Wówczas nie tylko regenerujemy te organy, ale roznosimy drogą krwi hirudozwiązki do najmniejszych zakątków ciała, przez co cały organizm jest regenerowany. Po takim oczyszczeniu ciało wraca do prawidłowego działania; ciśnienie wraca do normy, cholesterol, sen, nerwy, cukier, pamięć, znika większość cyst, poprawia się sen, następuje przypływ energii, znikają stany lękowe i depresja, łatwiej rzucić palenie, schudnąć czy odstawić alkohol. Następny sposób jest podobny do akupresury czy akupunktury, czyli stawiamy pijawki na odpowiednich receptorach na ciele, które mają powiązanie z odpowiednimi organami. Pijawka nie tylko stymuluje dany punkt przez nakłuwanie, ale też wstrzykuje wyżej wymienione substancje. No i ostatni, to stawianie pijawek wzdłuż całego kręgosłupa. Jest to przywracanie „komunikacji” pomiędzy mózgiem i poszczególnymi organami. Starzy lekarze mawiali – jeśli chorujesz, to masz problemy z kręgosłupem. Są trzy powody, by chorować: urodziliśmy się z wadą, drugi – przeszliśmy uszkodzenie mechaniczne, np. wypadek. Powód trzeci: wszystkie pozostałe choroby, od kataru do raka, to chemiczne zanieczyszczenie organizmu. Czy to będzie cukier, mąka, kosmetyki, opary chemicznej fabryki, czy toksyny patogenów, to naprawdę nie jest istotne. Faktem jest, że chemia tych związków zatruła nasz organizm, a wątroba nie przerabia tej chemii. Nasz organizm jest niewydolny, a niewydolność objawia się tym, co potocznie nazywamy chorobami: nadciśnienie, astma, rak, cysty itp. Prawdziwa medycyna nie dokłada nowej toksycznej chemii do już zmęczonego, zatrutego nią organizmu (np. toksyczne „lekarstwa”), ale oczyszcza tenże organizm z obcych związków chemicznych, które spowodowały owe zatrucie. I to robią pijawki od milionów lat. Raz odtruty organizm powraca do zdrowia.


Zapraszamy do nowo otwartego gabinetu hirudoterapii w Sarasocie, który został przeniesiony z Nowego Jorku. Pijawki pochodzą z hodowli i używane są tylko jeden raz. Po więcej informacji oraz aby umówić wizytę – proszę dzwonić pod nr: 646-460-4212.

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -