sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyHistoriaPierwsze tramwaje elektryczne na ulicach Warszawy

Pierwsze tramwaje elektryczne na ulicach Warszawy

Początki komunikacji miejskiej w Warszawie sięgają 1822 roku, kiedy to na jej ulicach pojawiły się konne omnibusy. W roku 1866 uruchomiono w stolicy kolej konną, łączącą warszawskie dworce kolejowe. Piętnaście lat później z placu Muranowskiego w kierunku Rogatek Mokotowskich ruszyła pierwsza linia miejskich tramwajów konnych.

Pierwsze tramwaje elektryczne na warszawskim Placu Bankowym na pocztówce z 1908 r., Polona, CC-BY-NC.

Uruchomienie tramwajów elektrycznych było możliwe dzięki wybudowaniu w latach 1906-1907 elektrowni oraz zajezdni na Woli, Muranowie i Mokotowie. 26 marca 1908 r. nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszej linii tramwaju elektrycznego. Najpierw w kościele Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście odbyła się msza, której przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ksiądz Skarżyński.

Na uroczystości byli obecni: prezydent Wiktor Litwiński, pracownicy magistratu oraz tramwajów. Po mszy i odśpiewaniu Te Deum wyruszono na plac Krasińskich, gdzie ks. Skarżyński poświęcił wagony. O godzinie 9:35 wagon o numerze 61 prowadzony przez inżyniera Boulangera wyruszył w stronę Rogatek Mokotowskich. Dotarł tam po 25 minutach jazdy, a na zakończenie uroczystości zrobiono jeszcze pamiątkową fotografię. Kursy ostatniego tramwaju konnego zostały zawieszone w Warszawie w czasie pierwszej wojny światowej, a elektryczne tramwaje służą warszawiakom aż do dzisiaj.

BW
muzhp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -