poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaPielgrzymka Polonii na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie

Pielgrzymka Polonii na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie

Komitet Polskiego Apostolatu wraz z arcybiskupem Thomasem Wenskim z Miami, opiekunem Polskiego Apostolatu z ramienia USCCB (The United States Conference of Catholic Bishops), zaprasza wiernych na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej do Narodowego Sanktuarium w Doylestown.

O. Wieliczko pełnił posługę duszpasterską wśród Polonii m.in. w Nowym Jorku, Connecticut i w Amerykańskiej Częstochowie (na zdj.). Fot. Archiwum o. K. Wieliczko

Zwyczaj pielgrzymowania

Wielowiekową tradycją jest to, że setki tysięcy wiernych z całej Polski pielgrzymują na Jasną Górę w Częstochowie na przypadającą w sierpniu uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Wielu pielgrzymów podróżuje pieszo z różnych części kraju, a inni docierają na miejsce autobusami, pociągami czy też samochodami. Wszystkich łączy chęć zgromadzenia się u stóp cudownej ikony Czarnej Madonny, aby wypraszać potrzebne łaski.

Podobnie jak w Polsce, również Polonia w Stanach Zjednoczonych co roku licznie udaje się do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA, by wziąć udział w obchodach święta Patronki Amerykańskiej Częstochowy. Tegoroczne uroczystości odbędą się w niedzielę, 27 sierpnia. Warto w nich uczestniczyć także ze względu na przypadającą w tym roku 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły, arcybiskupa krakowskiego, na Stolicę Św. Piotra. Dlatego hasłem przewodnim tegorocznych uroczystości będzie: „Ukazujmy wielkość dziedzictwa św. Jana Pawła II”.

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Z tej okazji Apostolat Polski upamiętnia i podkreśla wielki wkład św. Jana Pawła II do Kościoła powszechnego i świata. Wiele osób pamięta inspirujące słowa św. Jana Pawła II o

godności każdej osoby ludzkiej, jego nauczanie Ewangelii i wzbudzony przez niego entuzjazm wiary na całym świecie. Przedstawiciele Apostolatu nie mają wątpliwości, że jego zasługi dla Polski i Polonii są ogromne. Niektórzy porównują wybór Karola Wojtyły na papieża do innych przełomowych wydarzeń w historii Polski, takich jak chrzest Polski w 966 roku czy też odzyskanie niepodległości w roku 1918.

Apostolat Polski zaprasza wszystkich do kontynuacji polskiego zwyczaju celebrowania uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, zapraszając wszystkich do sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie (654 Ferry Road, Doylestown, PA) w niedzielę 27 sierpnia 2023 r. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00 programem artystycznym upamiętniającym św. Jana Pawła II z udziałem między innymi młodzieżowego chóru „Przyjaźń” z Nowego Jorku. Będzie to muzyczno-wokalny hołd dla św. Jana Pawła II. Uroczysta msza święta będzie koncelebrowana o godzinie 12:30, pod przewodnictwem arcybiskupa Tomasza Wenskiego z obecnymi księżmi. Na zakończenie mszy św. zostanie wręczona nagroda Polskiego Apostolatu „Pride of Polonia”. Nagroda ta jest przyznawana corocznie w celu wyróżnienia osób, które wniosły znaczący wkład w życie Polonii w Stanach Zjednoczonych. Laureatem tej nagrody w tym roku będzie o. Krzysztof Wieliczko OSPPE.

Podczas uroczystości o. Krzysztof Wieliczko zostanie uhonorowany nagrodą „Pride of Polonia”. Na zdj. o. Wieliczko w  Monachium w czasach jego posługi jako administrator Fundacji Jana Pawła II. Fot. Archiwum o. K. Wieliczko

Docenione zasługi

Ks. Wieliczko, członek zakonu paulinów, został wybrany również za jego wybitne wysiłki na rzecz upowszechniania kulturowego i duchowego dziedzictwa św. Jana Pawła II na całym świecie. Laureat studiował na Papieskim Uniwersytecie w Krakowie i przyjął święcenia kapłańskie w 1987 roku. Po święceniach skierowany został do duszpasterstwa wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych. Był proboszczem parafii św. Stanisława w Nowym Jorku oraz parafii św. Łukasza w Vernon, CT. Ks. Wieliczko przyczynił się do ufundowania ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku. W roku 2003 uzyskał stopień doktora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2002-2008 o. Wieliczko pełnił funkcję prowincjała zakonu paulinów w Stanach Zjednoczonych oraz przeora klasztoru w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA. Przez ostatnie dwanaście lat pełnił posługę administratora Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Polski Apostolat poprzez przyznanie mu nagrody „Pride of Polonia” chce uznać i docenić zasługi o. Krzysztofa Wieliczko w propagowaniu bogatej historii i dziedzictwa św. Jana Pawła II na wszystkich kontynentach.

Pielgrzymkę Polonii do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Jej święto organizuje corocznie Komitet Polskiego Apostolatu, który współpracuje z Episkopatem Stanów Zjednoczonych w Washington, DC w sprawach pastoralnych Polonii.

Przewodniczącym Polskiego Apostolatu jest ks. Dariusz Gościniak, proboszcz kościoła Świętego Krzyża w New Britain, CT.

Więcej informacji można udzieli dr Teresa G. Wójcik, e-mail: terigwojcik@gmail.com, tel. 267-608-7978.

Informacja prasowa
opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -